www.BezMapy.pl Podróże są naszą pasją!

Zobacz także

Matera - miasto wykute w skale

Matera
Matera to niesamowite miasto wykute w skałach położone w południowej części Włoch, na trasie pomiędzy Bari i Neapolem. Chyba tylko dlatego, że nie jest ono na typowej trasie turystycznej we Włoszech nie jest to jedno z popularniejszych miejsce w tym kraju.

MateraMatera jest uważana za jedno z najstarszych miast świata. Była niegdyś stolicą regionu Lukania (to potoczna nazwa regionu Bazylikata). Założona została wokół głębokiego wąwozu rzeczki Gravina stanowiącego naturalny podział pomiędzy dwoma antycznymi dzielnicami: "Sasso Barisano" i "Sasso Caveoso". Archeologicznej dokumentacji potwierdza obecność w Materze ludzi już od czasów paleolitu.

Matera
słynna jest przede wszystkim z Sassi - obejmującej unikatowe domostwa i groty drążone w skałach i wąwozach, gdzie jeszcze do niedawna mieszkali ludzie.

W dzielnicy mieszkali głównie ubodzy chłopi i jaskinia podzielona była na dwa pomieszczenia: mniejsze dla drobnych zwierząt gospodarskich i na narzędzia rolnicze, większe - dla wieloosobowej rodziny oraz konia i kur. Te ostatnie trzymano pod łóżkiem; malutkie dzieci spały w dolnej szufladzie komody. Źródłem światła i powietrza były drzwi i maleńkie okienko nad nimi. Pod podłogą niemal każdego mieszkania była wykuta ogromna cysterna na deszczówkę, która spływała kanałami Materapo dachach, ścianach i ulicach. Ściekami chlustano w dół, do rzeki, wprost po ścianie parowu, a kto nie miał doń łatwego dostępu, korzystał z usług człowieka ciągnącego na wózku beczkę z nieczystościami. Elektryczności albo nie było, albo świeciła tylko jedna żarówka, podłączona do instalacji ulicznej (bez oddzielnego włącznika). Panowała tu wilgoć, brud i rozprzestrzeniały się choroby.

Jednak w latach 50-tych włoskie władze, chcąc polepszyć warunki życia mieszkańców, przeprowadziły przesiedlenia do nowych domów zbudowanych na obrzeżach Matery. Niestety, nie zadbano aby dawni sąsiedzi mieszkali nadal obok siebie i ludzie bardzo często wracali na noc do swoich dawnych domostw, a o poranku policja znowu ich eksmitowała. Przez 30 lat Sassi stały puste, aż w 1986 r. wydano prawo, które pozwalało wziąć nieruchomość w dzierżawę na 99 lat, za darmo, pod warunkiem że się ją odrestauruje (plus zwrot do 60 proc. kosztów remontu). W 1993 r. Sassi, to unikatowe w skali światowej centrum miasta, a dla miejscowych wstydliwe świadectwo zacofania południa Włoch, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na spacer po Sassi warto wybrać się i w dzień i w nocy, bo to zupełnie inne miasto w tym czasie. My przyjechaliśmy do Matery późnym wieczorem i po krótkim poszukiwaniu lokum, gdy już rozpakowaliśmy bagaże, wyruszyliśmy zwiedzać miasto. Weszliśmy w pierwszą wąską uliczkę i od tej pory znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie. Kręte uliczki, maleńkie domki w skałach, czasami oświetlone lampami. Pełno schodków, zakątków i cały czas widok na miasteczko. Byliśmy tam w marcu, więc turystów prawie nie było, podczas całego wieczornego zwiedzania napotkaliśmy może kilka osób a i to może mieszkańcy a nie turyści. W zaułkach jakieś młode parki przytulały się w półcieniu a z okien domów dobiegały gwarne rozmowy przy kolacji. Matera nocąMiasteczko było półsenne i tajemnicze.

Oczywiście w pewnym momencie zgubiliśmy się w tych uliczkach, ale nad miastem cały czas góruje oświetlona wieża kościelna, więc wystarczy kierować się na nią, a zawsze dojdziemy do domu:) Miasteczko na tyle małe, że godzina wystarczy na spacer po nim.

Rankiem, w promieniach mocnego słońca ponownie wyruszyliśmy zwiedzić miasto. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy zobaczyliśmy położenie. Nocą wszystko spowite było w ciemnościach, rano ukazała się nam dolina i przepiękne okolice wokół miasta. Białe miasteczko aż raziło w oczy a kontrastując z błękitnym niebem zachwyciło nas ponownie. Teraz mogliśmy dokładnie przyjrzeć się białym domostwom, gdzie wszędzie na dachach porobione są ogródki, suszy się pranie a na podwórkach jest gwarno i radośnie. Wielopoziomowe domostwa wykopane w zboczach parowu, zachwycają tym, że dachy są zarazem ulicami i placykami domów wyżej położonych. Na krańcach Sassi można zobaczyć opuszczone groty, gdzie widać wyraźnie, że jeszcze niedawno tętniło tam życie. Teraz to tylko zarośnięte jaskinie w skałach.

Matera może poszczycić się też ponad setką kościołów wykutych w skałach w mieście i okolicach. Niestety w mieście można ich zwiedzić zaledwie kilka, m.in. Santa Lucia alle Malve, Santa Maria de Idris, S. Giovanni in Monterrone, Convincio di S. Antonio, Santa Maria de Armenis i Santa Barbara. Są do siebie bardzo podobne i przeważnie zdobione freskami, pięknymi, jednak bardzo zniszczonymi.

Prócz Sassi Matera ma jeszcze katedrę z XIII w. z barokowym wnętrzem (obecnie w remoncie), stojącą na placu zamienionym w parking. Ma piękny kościół San Giovanni Battista (jedyny ładny w mieście, jak twierdził nie bez racji nasz adwokat) z XIII w., w XVIII w. przebudowany, ale z zachowaniem motywów romańskich. Ma muzea, pałace, podziemia pod placem Vittorio Veneto... Wszystko w dzielnicy Civita. Jest jeszcze XVI-wieczny zamek, Castello del Conte Tramontano (od lat w remoncie). Ale tak naprawdę wszystko to stanowi tylko dodatek do Sassi...

Warto zatem zjechać z głównego szlaku nadmorskiego i odwiedzić Materę w głębi lądu, choćby na jeden dzień, ale noc w Materze to także niesamowite przeżycie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że właśnie tam kręcono wiele scen do "Pasji" Mela Gibsona, ponieważ miasto bez specjalnych zabiegów odgrywało dawną Jerozolimę.

Dojazd do Matery:

Najbliższa stacja kolejowa to Ferrandina (około 30 km od Matery). Samochodem można się dostać do Matery autostradą A14 Bologna - Taranto, a potem skręcając w SS99.Tagi: najciekawsze miejsca we Włoszech, zabytki Włoch, dojazd do Matery, jak dojechać do Matery, antyk, starożytność, Rzymianie, miasto w skale, skalne miasto, Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, jaskinia, grota, miasto wykute w skałach, kościół w skale, skalne kościół, kościół wykuty w skałach, Castello del Conte Tramontano, romański, fresk, gotycki, renesansowy, film Pasja, Mel Gibson, Matera, Lukania, Włochy, Bazylikata, Basilicata, Gravina, Sassi, Bari, Neapol, Napoli, Italia, południowe Włochy, Jerozolima
comments powered by Disqus

Podróże po zdrowie z Turystyka-zdrowotna.pl »