close
Bieszczady: Rezerwat „Gołoborze”

Bieszczady: Rezerwat „Gołoborze”

Rezerwat przyrody nieożywionej ''Gołoborze'' (zdjęcie dzięki www.grupabieszczady.pl)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Rezerwat przyrody nieożywionej ''Gołoborze'' (zdjęcie dzięki www.grupabieszczady.pl)Gołoborze to ogólne pojęcie geograficzne odnoszące się do rumowiska luźno leżących na górskim zboczu skał. Pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim dużych różnic temperatur i tzw. zamrozu, głazy odłupują się od większych bloków skalnych i osuwają w dół pod wpływem intensywnych ruchów grawitacyjnych. I choć najsłynniejsze występują w Górach Świętokrzyskich, gołoborza można znaleźć także w innych górskich obszarach Polski. W Beskidach i Bieszczadach nazywa się je maliniakami albo gorganami (stąd właśnie ukraińskie Bieszczady noszą imię Gorganów).

Liczący 14 ha bieszczadzki Rezerwat „Gołoborze” jest częścią Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Leży w dolinie Rabiańskiego Potoku, pomiędzy Bystrem a Rabem, ok. 4 km na południowy zachód od Baligrodu. Utworzono go w 1960 r. w celu otoczenia ochroną unikatowego, kamiennego osypiska, pośród którego rośnie buczyna z domieszką jodły. Właściwie same piaskowce nie zajmują nawet 1/3 powierzchni rezerwatu – całą resztę porastają owe lasy. Poza tym występują tu unikatowe gatunki paproci, mchów, no i oczywiście kolorowe, pokrywające piaskowce porosty. Po rezerwacie można przejść się specjalnie wytyczoną, prawie pół-kilometrową ścieżką dydaktyczną, na którą wchodzi się przez mały, metalowy mostek na Potokiem Rabiańskim.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne w okolicy Rezerwatu „Gołoborze”:

– Najbliżej znajduje się niebieski szlak rowerowy, który prowadzi z Baligrodu na południe, wzdłuż drogi wojewódzkiej 893. W Kołonicach skręcamy w prawo i pedałujemy wzdłuż potoku Zenowatego, objeżdżając od południa górę Łysy Wierch. Następnie znów skręcamy w prawo i tym razem jedziemy wzdłuż Rabiańskiego Potoku. Nasz niebieski szlak prowadzi w lewo, my zaś, zbaczając z niego, jedziemy w prawo, wzdłuż drogi. Wkrótce po prawej widzimy drogowskaz na Gołoborze. Wracamy do Baligrodu kierując się prosto na Rabe i dalej na Leśną Polanę.

– Po rezerwacie można przejść się 400-metrową ścieżką przyrodniczą, przy której są tablice informacyjne, a także 2 miejsca odpoczynkowe.

Noclegi w okolicy Rezerwatu „Gołoborze”:

– najbliżej w miejscowości Bystre pod Baligrodem – ok. 2 km od Gołoborza. Wybór jest szeroki: duży ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Bystre z basenem (www.orwbystre.com), 4 7-osobowe domki w ośrodku Niezapominajka w Górzance (www.niezapominajka.bieszczady24.pl), 11 4-osobowych domków wypoczynkowych „Leśna Polana” (www.lesnapolana.bieszczady24.pl), domki Cichy Zakątek (www.cichyzakatek.bieszczady24.pl), pensjonat Wisan (www.osrodek.wisan.pl/), domki „Na Wzgórzu” czy domki z salonem z kominkiem Bystre (www.domkibystre.bieszczady24.pl). W Bystrem jest też schronisko Kropiwne oraz przystanek PKS.

Baligród – wiejska gmina ok. 6 km od Gołoborza. Tutaj wybór noclegów jest jeszcze większy, m.in.: domki Eldorado (www.eldorado.bieszczady24.pl), domki „Pod Skałką”, domek „U Myśliwego”, pensjonat Antoś (www.pensjonatantos.pl). Baligród warto także odwiedzić z powodu starego cmentarza żydowskiego, ziemnych fortyfikacji dworu Balów oraz unikalnej, bo bez wieży, murowanej cerkwi z 1829 r. Kilka zabytkowych kapliczek oraz cerkwi znajduje się też w okolicznej Mchawie, Kiełczawie, Nowosiółkach, Roztokach Dolnych. W Nowosiółkach ciekawostką jest też kościół wybudowany w jedną noc, z 2 na 3 sierpnia 1975 r.

– można także bardzo tanio przenocować w położonych na południowy wschód od rezerwatu Gołoborze Kołonicach albo Jabłonkach – jest tu kilka schronisk szkolnych (np. „Pod Jelonkiem”) i młodzieżowych, pole namiotowe (Łubne) oraz studencka baza namiotowa – pięknie położona w dolinie Rabiego Potoku.

Kapliczka z cudownym źródełkiem w Zwierzyniu (źródło: www.olszanica.pl)

Bieszczady: Zwierzyń

Piękne góry Kaukazu w Gruzji

Fascynująca Gruzja: jakie atrakcje kuszą polskich turystów najmocniej?