close
Bieszczady: Tarnica (1346 m n.p.m.)

Bieszczady: Tarnica (1346 m n.p.m.)

Tarnica po lewej (ta z charakterystyczną przełęczą)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym, znajdującym się po polskiej stronie, szczytem Bieszczadów. Podziwiając piękną panoramę rozpościerającą się z Tarnicy dodatkowo ma się wrażenie dużej wysokości, gdyż leżące od południowej strony, na samej granicy z Ukrainą, górskie pasmo z należącą do niego Przełęczą Beskid, Menczyłem i Kiczerką jest stosunkowo niskie. Ponoć w pogodne dni można z niej dostrzec nawet Tatry!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Nazwa góry pochodzi z języka rumuńskiego – „tarniţa” znaczy „przełęcz” i „siodło”. Wiąże się to z charakterystycznych kształtem Tarnicy, który nie jest typowym, pojedynczym, samotnie sterczącym szczytem, lecz posiadającym 2 wierzchołki grzbietem zwanym Szerokim Wierchem, do którego ściśle przylega licząca 1286 m n.p.m. przełęcz.

Tarnica uważana jest za bieszczadzki Giewont, a to dlatego że wznosi się na niej żelazny krzyż upamiętniający pobyt na tych terenach papieża Jana Pawła II.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne na Tarnicę:

czerwony z Ustrzyk Górnych na Szeroki Wierch i Tarnicę. Około 3 godz. drogi. Potem można kontynuować nim wycieczkę przez Halicz, Rozsypaniec, Przełęcz Bukowską i wzdłuż polsko-ukraińskiej granicy aż do miejscowości Wołosate.

niebieski z Wołosatego na przełęcz przy Szerokim Wierchu. Około 2 godz. drogi. Potem można kontynuować nim trasę na Krzemień i przez grzbiet górski Bukowe Berdo aż do wsi Widełki, gdzie jest przystanek PKS.

żółty – prowadzi z wyżej wspomnianej przełęczy na samą Tarnicę. Trasa zajmuje 15 min. drogi.

– zielona ścieżka przyrodnicza „Śnieżyca Wiosenna” z Terebowca przy Ustrzykach Górnych (przy budynku dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego) prosto na Szeroki Wierch.

– zielona ścieżka przyrodnicza „Orlik Krzykliwy” z Wołosatego (zaczyna się przy cerkwi) na Tarnicę.

Noclegi w okolicy Tarnicy:

Wołosate – to najbliższa miejscowość gdzie można zanocować („Stajnia”), coś zjeść i uzupełnić zapasy w sklepie. Znajduje się tu też przystanek PKS schronisko górskie i camping. W Wołosatym pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego założyli zachowawczą stadninę konia huculskiego.

Ustrzyki Górnesiedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są tu 2 hotele: Górski PTTK i Biały, oprócz tego schronisko PTTK Kremenaros i pole namiotowe.


Booking.com
Spokojna jak zupa tafla wody w Zalewie Solińskim

Bieszczady: Jezioro Solińskie

Poszarpana

Bieszczady: Krzemień (1335 m n.p.m.)