close
Co zwiedzić w Soczi?

Co zwiedzić w Soczi?

Letnie zdjęcie soczijskiego dendrarium. Źródło: www.sochi.russian-women.net

Zimowa Olimpiada w Soczi już niebawem. Dopingowanie narciarzy, łyżwiarzy, hokeistów i skoczków narciarskich z pewnością będzie źródłem wielkich emocji. Mimo to, zachęcamy by oprócz sportów, także się trochę dokulturalnić. Zobaczcie jakie zabytki czekają na turystów w Soczi!

Zimowa Olimpiada w Soczi już niebawem. Dopingowanie narciarzy, łyżwiarzy, hokeistów i skoczków narciarskich z pewnością będzie źródłem wielkich emocji. Mimo to, zachęcamy by oprócz sportów, także się trochę dokulturalnić. Zobaczcie jakie zabytki czekają na turystów w Soczi!

Oto mały przewodnik dla szczęściarzy, którzy będą oglądać Igrzyska Olimpijskie na żywo w Soczi. Wypunktowaliśmy atrakcje kulturalne, które kryją się w jednym z najpiękniejszych uzdrowisk Kaukazu:

1. Kurortny Prospekt – główna arteria miasta, malowniczo wytyczona wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża. Zaczyna się od ulicy Vorovskogo i biegnie w kierunku południowo-wschodnim, kończąc się za Macestą (ulica Novorossiyskoye sh.).

duze - Letnie zdjęcie soczijskiego dendrarium. Źródło: www.sochi.russian-women.net

2. Ogród Botaniczny i dendrarium – zabytkowy park z niezwykłymi okazami kwiatów i drzew założony jeszcze w XIX w. Mieści się on przy wyżej wspomnianym Kurortnyym Prospekcie, pod numerem 74. Rośnie tu ponad 1600 gatunków drzew i krzewów ze strefy podzwrotnikowej, zebranych tu ze wszystkich kontynentów. Ciekawostką jest „Drzewko Przyjaźni”, czyli drzewo zasadzone w 1934 r., na którego gałęziach zaszczepiono ponad 30 różnych odmian roślin cytrusowych. Soczijskie dendrarium jest niezwykle ciekawie i malowniczo położone pomiędzy czarnomorskim wybrzeżem a pasmem kaukaskich wzgórz, na które można wspiąć się pieszo, bądź też skorzystać z fajnej kolejki zębatej.
Adres: Kurortny Prospekt 74

3. Riviera Park – największy park publiczny w Soczi założony w 1898 r., który poza przynoszącymi spokój i ukojenie od miejskiego zgiełku alejami ma restauracje, kawiarnie, boiska sportowe, korty do tenisa i badmintona, kino oraz „Zielony Teatr” – czyli plenerową muszlę koncertową. Największą popularnością cieszy się jednak „Aleja Przyjaźni” (Поляна дружбы) – droga obsadzona z obu stron drzewami zasadzonymi przez polityków, artystów i inne słynne osobistości (są tu np. drzewka zasadzone przez radzieckich i amerykańskich kosmonautów).
Adres: Yegorova 1

duze - Zabytkowa dacza Józefa Stalina w Soczi

4. Letnia rezydencja Stalina – piękna dacza, która najpierw była rezydencja pewnego kupca, potem, po rewolucji październikowej, została upaństwowiona przez bolszewików, by w końcu stać się rezydencją dyktatora ZSRR, który spędzał tu dużo czasu, podejmując czołowe głowy komunistycznych państw, np. towarzysza Mao. Ostateczny kształt willi nadał Miron Merzhanov, słynny radziecki architekt i designer, autor m.in. odznaki „Złota Gwiazda”, nadawanej bohaterom zasłużonym dla ZSRR. Uwaga! Gratka dla wszystkich wielbicieli zjawisk paranormalnych – dacza jest podobno nawiedzona, a duch Stalina co noc błąka się po jej korytarzach.
Adres: Kurortny Prospekt 120/1

5. Muzeum Sztuki – mieści się w jednym z ładniejszych budynków Soczi, niby wzniesionym w 1936 r., ale utrzymanym w stylu neoklasycyzmu. Jego zbiory (ponad 5 000 obiektów zarówno z czasów starożytnych, jak i współczesnych) to chyba najbogatsza kolekcja sztuki nad Morzem Czarnym.
Adres: Kurortny Prospekt 51

6. Muzeum Historyczne Soczi – jedno z najstarszych w mieście, otwarte w 1920 r. W 14 wielkich salach prezentowane są archeologiczne znaleziska z czasów pierwszego osadnictwa w rejonie Kaukazu i wybrzeża Morza Czarnego, a także z późniejszych epok. W Muzeum można dowiedzieć się także wielu ciekawostek o historii Soczi oraz ważnych dla miasta osobach.
Adres: Vorovskogo 54/11

7. Muzeum Sportu – najnowsze muzeum, zaprojektowane specjalnie na Olimpiadę 2014. Przedstawia ogólną historię sportu, olimpiad i sportowców oraz przede wszystkim, drogę Soczi do Zimowych Igrzysk. Budynek dysponuje także dobrze wyposażonymi technicznie salami, gdzie mogą odbywać się konferencje oraz ważne eventy.
Adres: Sovetskaya 26

8. Galeria sztuki w drewnie – a w niej prace soczijskiego rzeźbiarza, Alexandra Sobola, które ogląda się… przy akompaniamencie klasycznych utworów muzycznych! W galerii działa również sklep, gdzie można kupić wspaniałe, drewniane pamiątki.
Adres: Zvezdnaya Street 1/24

9. Park rozrywki – budowany w błyskawicznym tempie, aby wyrobić się przed Olimpiadą (chociaż zapewne i tak większość turystów będzie się w nim bawić dopiero w sezonie wiosenno-letnim!). Ma być największym tego rodzaju parkiem w całej Rosji. Smoko-kształtna kolejka „Żmij Gorynycz”, rycerze z bajek Puszkina, Baba Jaga oraz inne postacie rosyjskiego folkloru czekają na żądnych wrażeń odwiedzających. Rosjanie powierzyli budowę parku firmie z Holandii, jego projekt zaś jest amerykański. Widać to zwłaszcza w należącym do parku hotelu, do złudzenia przypominającym pałac w Disneylandzie.

Przeczytaj inne nasze artykuły o pomnikach w Soczi oraz najciekawszych atrakcjach w okolicach miasta!

Dowiedz się więcej na temat historii czarnomorskiego kurortu oraz Krasnajej Polany, gdzie będą odbywały się konkurencje narciarskie w czasie Zimowej Olimpiady 2014!

Krasnaja Polana może poszczycić się wspaniałymi widokami - oto malownicza panorama Kaukazu. Źródło: www.rosaski.com

Krasnaja Polana (Krasnaya Polyana, Красная Поляна)

Złote Runo i strzegący je smok - piękna ilustracja mitu o Jazonie i Argonautach. Źródło: www.2do2go.ru

Ciekawe pomniki w Soczi