close
Na grzyby: lasy w Krakowie

Na grzyby: lasy w Krakowie

Las Wolski w Krakowie - mapa z zaznaczymi szlakami spacerowymi. Źródło: www.zoo-krakow.pl

Kraków charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem lesistości spośród wszystkich polskich metropolii – wynosi on 4,5% , czyli w sumie 1 431 ha. Co więcej, prawie 14% wszystkich lasów należy do osób prywatnych – porównawczo, w przypadku Wrocławia jest to wielkość zaledwie 1%! Najsłynniejszym kompleksem leśnym jest położony w zachodniej części dawnej stolicy Polski Las Wolski. Generalnie większość zielonych rezerwatów Krakowa znajduje się w obrębie dzielnic: Wola Justowska, Przegorzały, Tyniec, Borek Fałęcki oraz Nowa Huta.

Jakie są lasy i duże parki w Krakowie? Gdzie najlepiej zbierać grzyby? Zobaczcie z nami!

* Las Wolski – bezapelacyjnie największy ze wszystkich krakowskich lasów – prawdziwe „zielone płuca miasta”. Urozmaicona rzeźba terenu (liczne wzniesienia: Sowiniec – 358 m n.p.m., Pustelnik – 352 m n.p.m., Srebrna Góra – 326 m n.p.m.) wynika z jego położenia w Jurze Krakowsko-Wieluńskiej. Las Wolski w wielu miejscach przecinają szlaki piesze, rowerowe, konne i narciarskie, czyniąc z tego rezerwatu ulubione miejsce wypoczynkowe wszystkich krakusów. Buczyna z domieszką dębu i brzozy zajmuje ok. 89% powierzchni terenu. Cały kompleks dzieli się na 3 części: największą rekreacyjno-spacerową, rezerwat częściowy „Panieńskie Skały” (nieco ponad 6 ha) oraz rezerwat ścisły „Bielańskie Skały” (prawie 2 ha). Całkowita powierzchnia lasu Wolskiego wynosi 419 ha.

* Lasy Tynieckie – wspaniały kawał lasu w zachodniej części Krakowa. Rosną w nim buki, jodły i sosny. Do kompleksu Lasów Tynieckich należy Rezerwat Skołczanka o powierzchni 36,5 ha, który oprócz gęstego drzewostanu wyróżnia się rzadką roślinnością stepową oraz unikatowymi gatunkami pięknych motyli.

* Las Borkowski – leśna część dzielnicy Borek Fałęcki, w południowej części Krakowa, pomiędzy dzielnicami Dębniki i Łagiewniki. Niestety z roku na rok coraz bardziej zabudowywana i zaśmiecana. Odradzamy wyprawy w te okolice po zmroku! Powierzchnia: 26 ha.

* Lasek Mogilski – oddalony o niecały kilometr na wschód od Lasku Łęgowskiego, również administracyjnie należący do dzielnicy Nowa Huta. Ma nietypowy kształt dość regularnego trójkąta, porośniętego przez dęby, wiązy i jesiony. W Lasku Mogilskim znajduje się piękna, drewniana Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z lat 20-tych ubiegłego wieku oraz stary amfiteatr. Powierzchnia: 24 ha.

* Planty Krakowskie – ogromny park miejski założony jeszcze w latach 20-tych XIX w.! Jego nazwa wywodzi się od czasownika „splantować”, czyli wyrównać zgliszcza i rumowiska w celu założenia ogrodów miejskich. Mamy w nim wspaniałe alejki do spacerowania, ścieżki rowerowe, wiele rzeźb i pomników, staw, a także słynne wzgórze Kopiec Kościuszki. Powierzchnia: 21 ha.

* Lasek Łęgowski – w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta, między osiedlem Łęg a Lesisko. Zielone tereny w miejscu starorzecza Wisły, bardzo zróżnicowane przyrodniczo – z dominacją (jak sama nazwa wskazuje) lasów łęgowych. Powierzchnia: 20 ha.

* Park leśny Witkowice – w północno-zachodniej części miasta. Ma kręty i wydłużony kształt – wytyczono go wzdłuż rzeki Bibiczanki. Przez grądowy las poprowadzono żółtą i czerwoną ścieżkę rowerową „Gminy Zielonki” oraz spacerowy Szlak Twierdzy Kraków. Powierzchnia: 15,8 ha.

* Uroczysko Skotniki – znajduje się w dzielnicy Dębniki, w zachodnim Krakowie; przy autostradzie A4, która dzieli rezerwat na 2 części. W nim ciekawostka architektoniczno-militarna – wybudowany z czerwonej cegły w 1898 r. Fort 53 zwany „Winnica”.

* Pychowicka Górka – wapienne wzgórze o wysokości 247 m n.p.m. w dzielnicy Pychowice, na zachodzie dawnej stolicy Polski. Kiedyś były to podmiejskie pastwiska, w latach 60-tych zostały zalesione.

* Las przy osiedlu Soboniowice – w samym południowo-wschodnim koniuszku Krakowa. Na skraju lasu znajdują się 4 stawy rybne.


Booking.com
Las Strachociński. Źródło: www.dolny-slask.org.pl

Na grzyby: lasy we Wrocławiu

Lasy Zabierzowskie

Gdzie na grzyby w okolicach Krakowa i w Małopolskim?