close
Pałac w Małej Wsi pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)

Pałac w Małej Wsi pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)

Na tympanonie pałacu widnieje herb Walickich

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Na tympanonie pałacu widnieje herb Walickich, właścicieli Małej Wsi. Źródło: WikipediaPałac rodziny Walickich w stylu klasycyzmu zastąpił modrzewiowy dworek z XVII w. (okolice słyną z rozległych lasów, gdzie rośnie dużo modrzewi). Majątek kolejno przechodził w ręce Rzewuskich i Lubomirskich (1863 r.). Lubomirscy, po zsyłce na Syberię, powrócili do swego pałacu w Małej Wsi w 1865 r. Przed II wojną światową ostatnimi właścicielami byli Tadeusz i Julia z książąt Lubomirskich Morawscy. Należy wspomnieć przy okazji, że to właśnie Tadeuszowi Morawski rozwinął w okolicach Grójca sadownictwo. W czasie wojny ukrywali się tu także Żydzi.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Po wojnie majątek został odebrany Morawskim, którzy musieli przeprowadzić się do 2-pokojowego mieszkania w Warszawie, a pałacem dysponował nim Urząd Rady Ministrów. Bardzo lubiła przyjeżdżać do niego aktorka, Nina Andrycz, żona Józefa Cyrankiewicza, premiera RP i PRL oraz przewodniczącego Rady Państwa. Kręcono tu mnóstwo polskich filmów i seriali: „Trędowatą”, horror „Widziadło”, „Pułkownika Kwiatkowskiego” oraz „Nad Niemnem”.

W 1990 r. Maria Sokolnicka, córka ostatnich prawowitych właścicieli pałacu w Małej Wsi rozpoczęła starania o jego odzyskanie, co udało się dopiero 2008 r. Od 1996 do 1998 mieściła się tu również Akademia Mozartowska. Obecnie pałac należy do Marii Sokolnickiej i niestety nie można go zwiedzać, tylko obejrzeć z zewnątrz.

Adres: Mała Wieś pod Grójcem należy do gminy Belsk Duży i powiatu grójeckiego. Pałac leży przy drodze DW725 z Belska Dużego do Białej Rawskiej (51 km na południe od centrum Warszawy)

Dojazd: Jedziemy do Grójca ekspresową E77 (DK7 na Kraków) przez Włochy, Raszyn, Janki, Wólkę Kosowską, Tarczyn i Rembertów. W Grójcu skręcamy z E77 w prawo na Małą Wieś (DW728) i w Belsku Dużym znów w prawo na rondzie w DW725.

Wiejskie okolice Radziejowic uwiecznił na swych płótnach Józef Chełmoński

Pałac Józefa Chełmońskiego i Nikodema Dyzmy w Radziejowicach (zabytki w okolicy Warszawy)

Autorem pałacu w Teresinie jest François Arveuf

Pałac w Teresinie (zabytki pod Warszawą)