close
Poznań – miasto targów, kultury i nauki

Poznań – miasto targów, kultury i nauki

Pięknie oświetlony poznański ratusz nocą (źrodło: www.poznan.pl)

Poznań to arcyciekawe miasto, co roku odwiedzane przez 1,7 miliona turystów. Przyciągają ich nie tylko wspaniałe zabytki pochodzące z wszystkich minionych epok architektonicznych, lecz również multum eventów, imprez kulturalnych oraz handlowych.

Poznań to arcyciekawe miasto, co roku odwiedzane przez 1,7 miliona turystów. Przyciągają ich nie tylko wspaniałe zabytki pochodzące z wszystkich minionych epok architektonicznych, lecz również multum eventów, imprez kulturalnych oraz handlowych.

Pięknie oświetlony poznański ratusz nocą (źrodło: www.poznan.pl)Korzenie stolicy Wielkopolski sięgają aż 968 r., kiedy to utworzono tutaj pierwsze w historii Polski biskupstwo. Co się zaś tyczy samej nazwy miasta, krąży wokół niej legenda: po wielu latach nad Wartą spotkali się Lech, Czech i Rus i mimo upływu czasu, rozpoznali się do razu, krzycząc: „Poznaję! Poznaję!”. Tak oto w miejscu ich spotkania założono gród na tę pamiątkę ochrzczony „Poznaniem”. Poznańskie zabytki, których nie można pominąć to najprawdziwszy kompletny album do historii sztuki – przede wszystkim są to: romański Ostrów Tumski; średniowieczny zamek królewski na Górze Przemysła; gotycki Stary Rynek z katedrą i pięknymi kamieniczkami; renesansowy ratusz ze słynnymi koziołkami, które codziennie punkt 12:00 trykają się głowami; barokowe kościoły i fara; klasycystyczna Biblioteka Raczyńskich; secesyjne kamienice w dzielnicach Jeżyce i Łazarz oraz neoromański Zamek Cesarski – wzniesiony w 1905-10 dla Wilhelma II, który był ostatnim cesarzem niemieckim i królem Prus (a Poznań znajdował się wtedy pod jego zaborem). Ciekawostką ostatnich lat jest podobny do Manufaktury w Łodzi, Stary Browar – galeria handlowa oraz centrum sztuki i biznesu z 2003 r. urządzona w budynku z 2 poł. XIX w., gdzie kiedyś mieścił się zakład piwowarski Huggerów.

Poznań jest także światowym ośrodkiem handlowym, mającym zaplecze w postaci istniejących od 1921 r. Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdego roku odbywa się tutaj ponad 40 różnych wystaw i eventów targowych. Turystów przyciągają imprezy kulturalne – muzyczny konkurs im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta” oraz sportowe – zwłaszcza wodne organizowane na wydzielonym torze regatowym Jeziora Maltańskiego. Sztucznie utworzony zbiornik wodny powstał przez spiętrzenie wód na rzece Cybina w 1952 r. i obecnie jest ulubionym miejscem rekreacyjnym Poznaniaków. W lecie działa tu plaża, kąpielisko, park linowy, kino plenerowe, są też hotele, kempingi i wypożyczalnie sprzętu wodnego; przez okrągły rok zaś – centrum narciarskie „Malta-Ski” ze sztucznie naśnieżanym stokiem narciarskim o długości zjazdowej 150 m, 2 wyciągami i torem saneczkowym.

Poznań, w którym działa 9 wyższych uczelni państwowych oraz 13 prywatnych przyciąga także wielu studentów. Największym prestiżem cieszy się oczywiście Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym studiuje ok. 45 tys. słuchaczy.

Odwiedzając Poznań czy to na dłużej czy też tylko na weekend, warto zatrzymać się w takim miejscu, żeby po pierwsze było komfortowo jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, po drugie blisko do centrum, po trzecie ciekawie i designersko. Wszystkie te warunki spełnia Soda Hostel & Apartaments (www.sodahostel.com), wygodnie położony na Jeżycach, przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 27A. Wysoki standard wyposażenia pokoi, dostęp do bezprzewodowego internetu oraz nowoczesny i elegancki wystrój to główne atuty tego miejsca. Hostel właśnie otrzymał wyróżnienie od serwisu Booking.com „Nagroda za wysokie oceny gości 2014”.

Koniecznie wybierzcie się w tym roku do Poznania!

Białe szaleństwo w pensjonacie Sielanka w Wydminach niedaleko Giżycka (źrodło: www.skimazury.pl)

Morenowa Stacja Narciarska Okrągłe w Wydminach (narty na Mazurach)

Ośrodki narciarskie na Mazurach