close
Rowerem nad Jezioro Gardno i górę Rowokół

Rowerem nad Jezioro Gardno i górę Rowokół

Jezioro Gardno

Słupsk → Niestkowo → Bydlino → Wytowno → Machowinko → Bałamątek → Gardna Wielka → Rowokół → Smołdzino → Rowy → Wybrzeże Bałtyku → Ustka → Słupsk
Długość trasy: 80 km

Słupsk → Niestkowo → Bydlino → Wytowno → Machowinko → Bałamątek → Gardna Wielka → Rowokół → Smołdzino → Rowy → Wybrzeże Bałtyku → Ustka → Słupsk Długość trasy: 80 km

Wyruszamy ze Słupska, jadąc ścieżką rowerową po lewej stronie szosy 210 w kierunku Ustki. W Niestkowie skręcamy w prawo, ostrożnie przejeżdżamy drogę samochodową i po jej drugiej stronie mamy już Bydlino. Możemy przystanąć na chwilę przy zabytkowym młynie wodnym, po czym za około 1 km skręcamy w lewo na Wytowno. We wsi tej stoi interesująca wieża gotycka z XIV wieku, do której kilkaset lat później został dobudowany piękny kościół szachulcowy.

Między Wytownem a Machowinkiem mijamy teren aeroklubu – miejsce bardzo charakterystyczne i nietypowe ze względu na bardzo szeroko poprowadzoną szosę, która w sytuacjach awaryjnych pełni funkcję pasa startowego, na którym mogą lądować samoloty. W Machowinku znajduje się neoklasycystyczny pałac z 2 poł. XIX w. – pięknie odmalowany z białymi ścianami i brązowymi framugami. Pedałujemy dalej tak jak prowadzi ścieżka rowerowa przez Objazda i Bałamątek, po czym, tuż nad samem Gardnem, wybieramy drogę w prawo (w lewo prowadzi na Rowy).

Jezioro GardnoOkrążamy jezioro od południa i po 7 km jesteśmy już w Gardnie Wielkiej. W tej bardzo starej wsi, gdzie od wieków mieszkali słowińscy rybacy, obecnie rozwinęła się wszechstronna infrastruktura turystyczna. Tutaj oraz w sąsiadującym Smołdzinie można zakwaterować się w jednym z licznych pensjonatów, domków letniskowych albo na polu namiotowym. Jezioro Gardno, dzięki olbrzymiej powierzchni (prawie 25 km²) oraz niewielkiej głębokości idealnie nadaje się do uprawiania różnych sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu i kitesurfingu. Otwarty teren sprawia, że nad tym zbiornikiem wodnym, nawet w bardzo słoneczne dni i spokojne dni, prawie zawsze ogromnie wieje.

Aby dotrzeć do Góry Rowokół z Gardny Wielkiej jedziemy przez chwilę na wschód, a potem skręcamy w lewo – cała trasa trwa około 2 km. Rowokół to wysokie na 115 m n.p.m. wzniesienie, będące w istocie moreną czołową. Na tej świętej górze Kaszubów w pogańskich czasach czczono prasłowiańskiego boga ognia Swarożyca; potem góra stała się ośrodkiem kultu maryjnego. Szczególne celebracje w tym miejscu odbywają się w Wielkanoc – na szczyt Rowokołu prowadzi droga krzyżowa, którą wieńczy misterium ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Tutaj także wznosi się zrobiona z metalu wieża widokowa, z której od maja do września można zachwycać się wspaniałymi widokami na Słowiński Park Narodowy.

Z Rowokołu jedziemy jakieś 0,5 km, po czym jesteśmy już w Smołdzinie – siedzibie dyrekcji SPN. Stamtąd trzymamy się północnego brzegu Jeziora Gardno i pedałujemy na zachód aż do Rowów około 8 km. Tam możemy oddać się błogiemu plażowaniu albo od razu jechać ścieżką rowerową wzdłuż bałtyckiego wybrzeża do Ustki (jakieś 15 km). W Ustce czeka na nas szeroka plaża, nadmorska promenada, lody, gofry i smażona flądra.

Kończymy naszą podróż albo jadąc do Słupska trasą rowerową, która biegnie wzdłuż szosy 210 albo pakując się wraz z rowerem do autobusu.

Więcej na oficjalnej stronie Słowińskiego Parku Narodowego: http://slowinskipn.pl/pl/

Jezioro Czajcze

Jeziora na wyspie Wolin

niedaleko Łeby

Rowerem z Łeby wokół Jeziora Łebsko po Słowińskim Parku Narodowym