close
Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część północna

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część północna

Mapa Kampinosu i najciekawszych w nim obiektów

Łomianki → Dziekanów → Palmiry → Kaliszki → Czeczotki → Cybulice Duże → Leoncin → Nowiny → Kromnów → Śladów → Tułowice → Brochów → Żelazowa Wola
Długość trasy: 71 km

Łomianki → Dziekanów → Palmiry → Kaliszki → Czeczotki → Cybulice Duże → Leoncin → Nowiny → Kromnów → Śladów → Tułowice → Brochów → Żelazowa Wola Długość trasy: 71 km

Logo KPNWokół Parku Narodowego wytyczono Kampinoski Szlak Rowerowy koloru zielonego. Jest on bardzo dobrze oznaczony, poprowadzony pięknie wśród zieleni i przede wszystkim… długi! Dlatego warto podzielić go na kilka części i zrobić partiami w ciągu kilku dni. My rozdzieliliśmy go na 2 części – północną i południową.

Proponujemy wystartować z Łomianek, a to z racji łatwego dojazdu z Warszawy szosą numer 7. Można także dojechać do Łomianek na dwóch kółkach, pedałując Warszawskim Szlakiem Rowerowym Wisły, ale bardzo prawdopodobne, że przeciętni kolarze będą już wówczas zbyt zmęczeni, żeby jechać jeszcze drugie tyle przez Kampinos. Jedziemy na północny zachód przez Dziekanów, prawie 200-letnią osadę Olędrów – przybyszów z Niderlandów, którzy zostali sprowadzeni na te ziemie, gdyż w całej Europie mieli renomę najlepszych fachowców w dziedzinie melioracji i osuszania bagien oraz terenów zalewowych. W następnych Palmirach znajduje się cmentarz-mauzoleum ponad 2 tys. ofiar, które poniosły śmierć z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej.

ORYGINAL - Mapa Kampinosu i najciekawszych w nim obiektów

Kolejny punkt, wieś Kaliszki, znajduje się na samym skraju Puszczy. Mijamy je oraz znajdujące się 6 km dalej Czeczotki. Tak docieramy do Cybulic Dużych, gdzie bardzo uważamy przejeżdżając przez ruchliwą szosę 579 z Nowego Dworu do Błoni. We wsi Leoncin (najbardziej słynącej z tego, że przyszedł tu na świat noblista Isaac Bashevis Singer) możemy zatrzymać się na zwiedzanie ładnego, neogotyckiego kościółka oraz zabytkowego cmentarza, na którym spoczywa wielu żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej.

Jadąc ciągle zielonym szlakiem rowerowym, mijamy Nowiny i Kromnów, po czym po 24 km osiągamy Śladów – najbardziej wysunięty na zachód punkt Kampinoskiego Parku Narodowego. Odbijamy w lewo, tak jak prowadzi trasa, i dojeżdżamy do Tułowic z pięknym dworkiem oraz zabytkową powozownią, którą można zwiedzać. Następny jest Brochów, gdzie został ochrzczony Fryderyk Chopin, a potem Żelazowa Wola ze słynnym dworkiem kompozytora. Tam nasza wycieczka dobiega końca.

Więcej: http://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Willa Borówka w Milanówku

Rowerem na pierwsze truskawki do Milanówka

Logo KPN

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część południowa