close
Rowerem z Krakowa do Wieliczki

Rowerem z Krakowa do Wieliczki

Kopalnia soli w Wieliczce kusi takze nowoczesnymi galeriami i sklepami. Źródło: wieliczka.naszemiasto.pl

Wielu krakowskich rowerzystów narzeka na uwłaczający godności tego pięknego, zabytkowego miasta brak ścieżek rowerowych. Pod tym względem jakże daleko dawnej stolicy Polski do Warszawy! Nic to, dziś próbujemy znaleźć najlepszą trasę do Wieliczki i słynnej kopalni soli.

Wielu krakowskich rowerzystów narzeka na uwłaczający godności tego pięknego, zabytkowego miasta brak ścieżek rowerowych. Pod tym względem jakże daleko dawnej stolicy Polski do Warszawy! Nic to, dziś próbujemy znaleźć najlepszą trasę do Wieliczki i słynnej kopalni soli.

Kraków Rynek Główny → Grodzka → Stradomska → J. Dietla → Most Grunwaldzki → M. Konopnickiej → H. Kamieńskiego → J. Turowicza → W. Witosa → Łużycka → Cechowa → Niebieska → Harcerzy Krakowskich → Jana Hallera → Romana Żelazowskiego → Krzemieniecka → Sadowa → Wieliczka
Długość trasy: ok. 17 km

duze - Kopalnia soli w Wieliczce kusi takze nowoczesnymi galeriami i sklepami. Źródło: wieliczka.naszemiasto.pl

Naszą podróż zaczynamy na Rynku Głównym, skąd kierujemy się na południe ulicą Grodzką. Następnie skręcamy w lewo, w ulicę Stradomską, a potem w prawo w Józefa Dietla. Przejeżdżamy przez Most Grunwaldzki, widzimy wielkie Rondo Grunwaldzkie, na którym kierujemy się w lewo, w ulicę Marii Konopnickiej. Pedałujemy na południe, mijając kanał Wilga. Ulica Marii Konopnickiej przechodzi w Henryka Kamieńskiego – jedziemy nią bardzo krótki odcinek, po czym na „ślimaku” skręcamy w prawo, w Jerzego Turowicza (776). Po lewej stronie mamy stację kolejki Kraków Bonarka oraz galerię handlową.

Jedziemy ulicą Jerzego Turowicza cały czas na południe przez Łagiewniki, po czym skręcamy w lewo w dużą Wincentego Witosa. Po ok. 1,5 km od skrzyżowania skręcamy w prawo w Łużycką. Przejeżdżamy przez dzielnicę Piaski Nowe oraz Piaski Wielkie, po czym skręcamy w lewo w Cechową. Dobrym punktem orientacyjnym jest neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z czerwonej cegły i z zielonym dachem. Minąwszy go skręcamy w pierwszą ulicę w prawo – Niebieską (od tego momentu zaczyna się czarny szlak spacerowy).

Jedziemy Niebieską cały czas, kierując się południe, mijamy poprowadzoną dołem autostradę A4 i ekspresową E40. Najłatwiej jest trzymać się czarnego szlaku – z Niebieskiej w lewo w Harcerzy Krakowskich, a potem w prawo w Jana Hallera. Przejeżdżamy przez dzielnicę Kosocice i skręcamy w lewo w Romana Żelazowskiego. Jedziemy nią ciągle prosto na południe przez ostatnią dzielnicę przed Wieliczką – Barycz. Skręcamy w lewo w Krzemieniecką, po prawej stronie mając wysypisko śmieci. Krzemieniecka zmienia nazwę na Sadową, która prowadzi nas prosto do Wieliczki.

Aby dostać się do kopalni soli (dokładny adres: ul. Daniłowicza 10) skręcamy w prawo z Sadowej w Tadeusza Kościuszki, potem w lewo w Aleję Solidarności (po lewej stronie piękny Park Adama Mickiewicza), następnie w lewo w Jana Matejki, za stacją benzynową Lotosu w prawo w Edwarda Dembowskiego i na samym końca w prawo w Jana Mikołaja Daniłowicza.

A może macie inne propozycje? Serdecznie zapraszamy do zamieszczania komentarzy!

Planetarium w Gdyni zaskakuje nie tylko fanów fizyki i astronomii. Źródło: gdynia.naszemiasto.pl

Pomorze z dziećmi – Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego AM w Gdyni

Tama w Dobczycach - po lewej rzeka Raba

Rowerem z Wieliczki nad Jezioro Dobczyckie