close
Trójmiejska ścieżka rowerowa Gdynia – Wejherowo

Trójmiejska ścieżka rowerowa Gdynia – Wejherowo

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w pałacu w Wejherowie

Gdynia → Gdynia-Chylonia → Rezerwat Cisowa → Łężyce → Bieszkowice → Zbychowo i Jezioro Wyspowo → Jezioro Borowo → Rezerwat Pełcznica → Ustarbowo i Jezioro Ustarbowskie → Wejherowo
Długość trasy: 41 km

Niemalże cała nasza trasa będzie biegła malowniczymi, zacienionymi terenami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dojeżdżamy trójmiejską SKM-ką na stację Gdynia-Chylonia, tam wysiadamy i szukamy ulicy Kartuskiej, którą jedziemy w lewo. Przecinamy Obwodnicę Trójmiejską, a nasza ulica zmienia nazwę na Jałowcową. Dojeżdżamy nią do Parku Krajobrazowego i tam już zaczyna się niebieski szlak rowerowy, którego będziemy się trzymać już do samego końca.

Po prawej stronie mijamy Rezerwat Cisowa oraz rzekę Cisówkę. Dalej mamy kaszubską wieś Łężyce, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się liczne walki partyzantów z hitlerowcami. Ku czci polskich bohaterów postawiono kilka pomników, jest tam także cmentarz wojskowy. Tuż za Łężycami znajduje się gratka dla koniarzy – miły ośrodek jeździecki. Następnym punktem są Bieszkowice z 2 fantastycznymi jeziorami: Zawiatem i Bieszkowickim. Są tu parkingi oraz drobna infrastruktura dla głodnych i spragnionych turystów; można również popływać po jeziorach na kajakach, rowerach wodnych albo wpław.

Oddaliliśmy się nieco od naszej niebieskiej ścieżki rowerowej – wracamy na nią z powrotem i kierujemy się na północ w stronę Zbychowa. We wsi nadarza się sposobność aby obejrzeć tradycyjne, kaszubskie chaty konstrukcji szkieletowo-ryglowej (typowe białe ściany i ciemnobrązowe, poprzeczne belki drewna). Okrążamy od północnej strony Jezioro Wyspowo (gdzie również można popływać) i pedałujemy dalej na południe nad Jezioro Borowo. Po drodze, po prawej, widzimy wysokie jak na te okolice wzniesienie – Pucką Górę (201 m n.p.m.). Dojechawszy do Borowa, po chwili mamy kolejny rezerwat zwany Pełcznicą. Obejmuje on 3 urokliwe jeziorka: Pałsznik, Krypko i Wygodę.

Dalej zmierzamy już na północ w stronę Wejherowa – przez Sopieszyno, Ustarbowo i Rezerwat „Lewice”. Do Wejherowa przybywamy od strony Kalwarii Wejherowskiej. Jest to zabytkowa dzielnica, która składa się z 26 kaplic powstałych w połowie XVII w. Obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest to najstarsze tego typu sanktuarium w naszym kraju. Oprócz kaplic w Wejherowie zwiedzić można także piękny Pałac Przebendowskich (gdzie mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej) oraz przylegający do niego park.

Więcej na stronie Parku: http://www.tpkgdansk.pl
oraz Wejherowa: http://www.wejherowo.pl/


Booking.com

Wielka powódź w Polsce, Czechach i w Niemczech

Festiwal Glastonbury w angielskim hrabstwie Somerset

Koncerty, festiwale i inne atrakcje w czerwcu 2013