close
Atrakcje godne uwagi w Zakopanem?

Atrakcje godne uwagi w Zakopanem?

Pobyt w Zakopanem – nawet w celach biznesowych – może być połączony z przyjemnością odwiedzenia najciekawszych miejsc, przy czym warto podkreślić, że dokonanie wyboru może być trudne. Propozycje są bardzo różnorodne i dlatego podjęcie decyzji, na co przeznaczyć wolny czas, należałoby gruntownie przemyśleć. Sposób zwiedzania Zakopanego można zaplanować niejako tematycznie, wybierając miejsca, które są dla niego najbardziej charakterystyczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pobyt w Zakopanem zawsze zostawi pewien niedosyt, ponieważ chciałoby się zobaczyć znacznie więcej.

Spacerowi po Zakopanem można by nadać tytuł „Od rozrywki do kontemplacji”, przy czym zdecydowanie należy podkreślić, że – w porównaniu z liczbą atrakcji w tej podhalańskiej miejscowości – wybrane propozycje stanowią preludium tego, co można by oraz co warto zwiedzić i zobaczyć.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Przejazd torem saneczkowym jest możliwy nie tylko indywidualnie, ale także w zorganizowanej grupie. Długość zjeżdżalni wynosi 750 metrów, przy czym różnica wysokości sięga 45 metrów. Gdy wyposażony w ręczny hamulec wózek rozpędzi się do 20 km/h, wówczas istnieje możliwość automatycznego zatrzymania pojazdu. Przejażdżka jest bezpieczna, o ile pomiędzy wózkami zostanie zachowana odpowiednia odległość.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Willa Koliba

Zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza muzeum powstało w latach 1891 – 1893 przy ulicy Kościeliskiej. Nadane przez pierwszego twórcę harmonijne proporcje zostały zburzone w 1901 roku, kiedy do willi dobudowano zachodnie skrzydło. W przestronnych pomieszczeniach muzeum zwiedzający mogą podziwiać zbiory etnograficzne. To dzięki nim Izba Góralska robi największe wrażenie. Bez końca można przyglądać się czerpakom, dzbankom, wazonom, formom do masła i oscypka, łyżkom, rzeźbionym figurkom, instrumentom, serwetkom, przeróżnym makatkom i kilimom.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior był związany z Podhalem i z Zakopanem. Natchnienia szukał właśnie w sztuce regionu, szczególnie w sztuce ludowej oraz w tradycyjnym rzemiośle. Galeria powstała w 1984 roku po przeniesieniu prac artysty z małej pracowni. Znajduje się w budynku, który pierwotnie należał do sanatorium Warszawianka. Ekspozycja obejmuje sztandary, rzeźby oraz kompozycje przestrzenne. Wszystkim eksponatom artysta nadał dowcipne i przekorne tytuły.
Prometeusz Rozstrzelany

Autorem pomnika jest Władysław Hasior. Upamiętnia on dwudziestu Polaków, których Niemcy rozstrzelali 30 maja 1944 roku na Wielkiej Polanie Kuźnickiej. Pomnik został usytuowany w Alei Przewodników Tatrzańskich, a obok niego znajduje się krzyż, który również został poświęcony zamordowanym polskim partyzantom. Dzięki doskonale wybranej lokalizacji pomnik jest powszechnie rozpoznawany. To znakomite dzieło sztuki zostało opatrzone napisem „Tu zginęli ci, którzy sięgnęli po zaszczytne miano obrońców Ojczyzny”.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Umieszczone przy ulicy Krzeptówki sanktuarium zostało wybudowane jako votum. Jego myślą przewodnią było wyrażenie wdzięczności za to, że Jan Paweł II nie został zabity w czasie zamachu. Na terenie sanktuarium znajduje się kościół, kaplica, Park Fatimski oraz kapliczka Jana Pawła II. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajduje się pod opieką księży pallotynów, a rolę kustosza sprawuje ksiądz Marian Mucha. Sanktuarium jest obiektem kultu, w którym wierni nieustannie modlą się w intencji papieża Franciszka.

Sale konferencyjne w górach na spotkania biznesowe jest w stanie zapewnić hotel Nosalowy Dwór Zakopane. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się z jej szczegółami na stronie internetowej https://www.nosalowy-dwor.eu, gdzie możliwe jest dopasowanie sali konferencyjnej do organizowanej konferencji.

 

Uroki polskich gór – najpiękniejsze szczyty w kraju

95% Polaków nie zna maksymalnej kwoty odszkodowania za zakłócony lot