close

Weekend w Ojcowie

Ojców to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, w niedalekiej odległości od Krakowa. Ojców leży w Dolinie Prądnika, na szlaku Orlich gniazd, co czyni z niego bardzo chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Na zwiedzenie tego pięknego miejsca warto poświęcić przynajmniej dwa dni.

Ojcowski Park Narodowy

Jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Polsce. Utworzony został 14 stycznia 1956 roku. Położony jest w południowej części wyżyny krakowsko – częstochowskiej. Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem w Polsce, jego powierzchnia wynosi 2145,62 ha. Zwiedzanie terenu parku jest bezpłatne, w przypadku grup zorganizowanych wymagana jest obecność przewodnika. Przez teren OPN przebiega pięć szlaków turystycznych, którymi mogą poruszać się zwiedzający. Szlak czerwony, czyli Szlak Orlich Gniazd, na terenie OPN ciągnie się przez ponad 13 km. Na szlaku znajdziemy m.in. chatę pustelnika w skałce Sukiennice, Źródło św. Jana i Źródło Miłości, ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie i kaplicę „Na Wodzie”. Najważniejszą jednak atrakcją mijaną na szlaku jest Maczuga Herkulesa. Szlak żółty, czyli szlak Dolinek Jurajskich, w granicach parku ma długość około 9 km i zaczyna się od strony Murowni obok Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów. Na trasie możemy natknąć się na Źródło Harcerza. Szlak kończy się przy Pieskowej Skale. Dla osób, które wolą aktywniejszy wypoczynek polecamy szlak zielony. Ma on długość około 5 km i wiedzie przez Park Zamkowy do Jaskini Ciemnej. Po zwiedzaniu jaskini można ruszyć dalej szczytami Góry Koronnej, aż na Wzgórze Okopy. Szlak kończy się w Ojcowie. Turyści mogą również skorzystać ze szlaku czarnego lub szlaku niebieskiego. Ojcowski Park Narodowy zachwyca niesamowitymi utworami geologicznymi i zróżnicowaną rzeźbą terenu.

Atrakcje turystyczne

Większość atrakcji turystycznych znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Na terenie wsi znajdują się ruiny dawnej warowni. Zamek został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego i dostał swoją nazwę na cześć Władysława Łokietka – Ojciec u Skały. I to właśnie od nazwy zamku pochodzi nazwa wsi. Zwiedzający mogą też odwiedzić Grotę Łokietka, zwaną również Jaskinią Czajowską lub Królewską. Zwiedzanie odbywa się w miesiącach od kwietnia do października, tylko z przewodnikiem. Warto wiedzieć, że temperatura w grocie wynosi około 10 stopni, dlatego należy się cieplej ubrać, szczególnie latem. Oprócz Groty Łokietka, jest również wcześniej wspomniana Jaskinia Ciemna.

Praktyczne informacje

Ojców sam w sobie może być świetnym kierunkiem na weekendowe zwiedzanie. Ze względu na swoje położenie w niedalekiej odległości od Krakowa, może stanowić bazę wypadową w czasie zwiedzania Małopolski. W Ojcowie i okolicach znajduje się kilka obiektów noclegowych, m.in. hotel Łokietek http://www.hotel-lokietek.pl w którym można nie tylko przenocować podczas pobytu w Małopolsce, ale również zorganizować przyjęcie okolicznościowe lub konferencję. Hotel jest położony w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Weekend w Ojcowie może być ciekawą alternatywą dla osób, które potrzebują odpoczynku od zgiełku miasta, a nie mogą sobie pozwolić na dłuższy wyjazd.

 

 

4 maja 20165313Views

Tradycyjne mapy w aplikacji mobilnej dla aktywnych Compass i Traseo łączą siły!

Grecja znana i nieznana: zobacz, które miejsca warto odwiedzić