close
Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej (zabytki w okolicy Grójca)

Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej (zabytki w okolicy Grójca)

Piękny, modrzewiowy kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha został zbudowany na początku XVII w. jako „oprawa” cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowanego również około 1600 r.

Drewniany kościółek w Lewiczynie wiosną (źródło www sanktuarium-lewiczyn pl)
Drewniany kościółek w Lewiczynie wiosną (źródło: www.sanktuarium-lewiczyn.pl)

Piękny, modrzewiowy kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha został zbudowany na początku XVII w. jako „oprawa” cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowanego również około 1600 r.

Nazwa tej znajdującej się między Grójcem a Białobrzegami miejscowości pochodzi od „lwiego czynu” – trudnej wygranej wojsk książąt mazowieckich, którzy w podzięce Bogu za zwycięstwo nad wrogiem wybudowali kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha. Drewniana świątynia została oddana do użytku w XIII w. i przetrwała ok. 300 lat. Na początku XVII w., wskutek groźby zawalenia się budowli, podjęto decyzję o budowie nowego kościoła – również drewnianego, z pięknej, czerwonej odmiany modrzewia. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1608 r., a kilkadziesiąt lat później dobudowano od frontu 2 wieże, z których w końcu ocalała tylko jedna. Kościół w Lewiczynie jest zabytkiem klasy zerowej; warto go zwiedzić także ze względu na liczne, zgromadzone w nim pamiątki przekazane przez wielkich wodzów po zwycięskich bitwach: skrawek namiotu tureckiego podarowany przez Jana III Sobieskiego czy też monstrancję ufundowaną przez Zygmunta III Wazę.

i jesienią (źródło www sanktuarium-lewiczyn pl)
…i jesienią (źródło: www.sanktuarium-lewiczyn.pl)

Najcenniejszym skarbem świątyni jest jednak cudowny obraz Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej – podarowany przez księdza Jana Opalińskiego, który był opatem z Rokitnika. Według legendy dzieło zostało namalowane przez Świętego Łukasza Ewangelistę, jednak bardziej prawdopodobną wersją jest to, że powstał na ziemiach polskich na przełomie XVI i XVII w. Obraz jest bardzo podobny do obrazu Matki Bożej Śnieżnej ze słynnej bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Od samego początku modlący się do niego wierni doświadczali ozdrowień i cudów, tak że w 1684 r. wezwano samego biskupa oraz zastępy teologów, aby zbadali całą sprawę. Wkrótce wydano pomyślny wyrok, że obraz faktycznie jest cudowny.

Cudowny obraz Matki Bożej Lewiczyńskiej
Cudowny obraz Matki Bożej Lewiczyńskiej (źródło: www.sanktuarium-lewiczyn.pl)

Na 400-letnią rocznicę Sanktuarium w Lewiczynie, 10 sierpnia 1975 r., przyjechali kardynał prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła, po czym obaj wspólnie korowali cudowny obraz. Po dziś dzień prowadzona jest księga cudów i łask, tak fizycznych jak psychicznych, a także odnotowywane są liczne nawrócenia za sprawą Matki Bożej Lewiczyńskiej.

Adres: Lewiczyn 1, Belsk Duży (2 km na zachód od drogi nr 7 Warszawa – Kraków, na odcinku Grójec-Białobrzegi)
Kontakt: 48 661 17 60
Więcej na oficjalnej stronie klasztoru: www.sanktuarium-lewiczyn.pl

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Krakowa? Co zwiedzić po drodze z Krakowa do Warszawy?

Spotkanie z podróżnikiem, Tomkiem Michniewiczem, autorem książki „Świat równoległy”