close
Bali – wyspa o tysiącu twarzy

Bali – wyspa o tysiącu twarzy

Bali jest miejscem, które niewątpliwie warto odwiedzić. Wyspa ta ma niezaprzeczalny urok. Zachwyca malowniczymi okolicznościami flory i fauny, daje możliwość aktywnego wypoczynku, ale też spokojnego rozkoszowania się szumem fal i podziwiania zieleniących się pól ryżowych. Jest wiele możliwości spędzenia tutaj niezapomnianego urlopu.

Bali, wyspą świątyń

Zwiedzając Bali nie da się nie zwrócić uwagi na ogromną ilość świątyń hinduistycznych, które powstawały stopniowo przez setki lat i na trwałe wpisały się w krajobraz wyspy. Szczególnym miejscem jest Świątynia Pura Luhur Uluwatu, usytuowana na szczycie prawie 100 metrowego klifu. Zbudowano ją, aby uczcić bóstwa morza. Świątynia ta posiada jedyny w swoim rodzaju klimat, wynikający zarówno z intrygującej architektury jak i rozpościerających się z niej widoków, dających poczucie znalezienia się na końcu świata. Kolejnym równie ważnym ośrodkiem kultu jest ogromny kompleks świątynny Pura Besakih, nazywany przez miejscowych „matką świątyń”, składający się z ponad 200 budowli połączonych ze sobą za pomocą licznych schodów i tarasów. Oprócz wymienionych tutaj świątyń warto zwrócić również uwagę na Świątynię Tirta Empul, zwaną Świątynią Świętej Wody. Została ona zbudowana w pobliżu gorących źródeł, które według wierzeń mają moc uzdrawiania. Wyznawcy hinduizmu dokonują tutaj rytualnych kąpieli, które dostępne są również dla wyznawców innych religii. Kolejną świątynią, która robi niesamowite wrażenie jest Pura Ulun Danu, w której pobliżu znajduje się warta uwagi plantacja storczyków. Po drodze można również odwiedzić Tamanajun, czyli ogrody królewskie oraz Świątynię Tannah Lot.

Bali, gdzie ryż dominuje w uprawach i w kuchni

Bali słynie z upraw ryżu, szczególnie znanymi miejscami, gdzie możemy zobaczyć piękne ryżowe tarasy są wioski Tegallalang i Jatiluwih. Można tam poczuć niezwykły, wiejski klimat i przyjrzeć się tradycyjnym metodom uprawy. Kuchnia Bali opiera się w dużej mierze na potrawach, których nieodłącznym składnikiem jest ryż przyrządzony na wiele sposobów. Może on przyjmować formę zarówno placków, jak i komponować się z warzywami czy owocami morza. Popularnym trunkiem jest brem, czyli ryżowe wino.

Aktywny wypoczynek

Jeżeli jesteś zwolennikiem aktywnego wypoczynku, na Bali na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jest tutaj wiele tras trekkingowych, szczególnie polecanym miejscem jest wulkan Batur. Rozciagają się stad niesamowite widoki. Równie interesującą opcją jest rafting. Idealnymi do tego rzekami są Ayung lub Telaga Wajah. Dostępne są zróżnicowane trasy spływów, dlatego zarówno osoby ceniące sobie spokojny nurt rzeczny, jak i te które wolą bardziej dynamiczne spływy na pewno znajdą cos dla siebie. Jeżeli zaś szukacie miejsca na surfing, najlepsze tereny znajdziecie na południu wyspy. Słyną one z idealnych warunków do uprawiania tego sportu. Doskonałym miejscem wypoczynku jest aquapark Waterbom, uznawany za jedna z największych atrakcji Bali. Możecie tutaj skorzystać z dużego wyboru zjeżdżalni, poddać się relaksującym masażom oraz skosztować dań lokalnej kuchni.

Bali mniej znane

Jeżeli zależy Wam na bliższym poznaniu wyspy i nie lubicie tłumów turystów, których w najpopularniejszych miejscach nie da się uniknąć, to warto zejść z utartych szlaków. Jednym z takich miejsc jest wodospad Sekumpul, który składa się z 7 wodospadów i otoczony jest piękną, zieloną przyrodą. Można tutaj popływać w orzeźwiającej wodzie i w spokoju kontemplować piękno natury. Innym wodospadem, który warto odwiedzić jest Aling Aling, uznawany przez mieszkańców wyspy za święty. Nie można przez to się w nim kąpać, ale samo jego podziwianie jest niesamowitym doświadczeniem. Jeżeli jednak chcielibyście popływać w egzotycznym i cichym miejscu to polecamy Angell’s Billabong. Znajduje się tutaj naturalny skalny basen, łączący się z morzem, a widoki zapierają dech w piersiach.

Bali dla każdego

Każdy znajdzie na Bali coś dla siebie. Warto dobrze zapoznać się z możliwościami wypoczynku na wyspie jeszcze przed planowanym wyjazdem. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z biur podróży lub blogów podróżniczych. W oparciu o doświadczenie innych łatwiej będzie zaplanować swoją własną wyprawę marzeń.

http://planetescape.pl/

 

 

30 maja 2018974Views

Urlop w ciepłych krajach – o czym warto pamiętać przed wylotem?

W wakacje nie pójdziemy z torbami. Sprawdź jakie masz nowe prawa