close
Chcesz być ratownikiem WOPR? Musisz mieć kurs KPP

Chcesz być ratownikiem WOPR? Musisz mieć kurs KPP

Ratownik WOPR w swojej codziennej pracy niemal codziennie mierzy się z sytuacjami zagrożenia życia lub zdrowia, dlatego powinien dokładnie znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się o stanowisko w WOPR, warto wziąć udział w kursie na ratownika. Wiedza z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy ułatwi zdobycie pracy ratownika wodnego.

Kurs ratownika KPP – kto organizuje?

Jedną z firm, która organizuje kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, jest Centrum Ratownictwa, które na rynku obecne jest od ponad 15 lat. Kurs ratownika KPP jest cyklicznie organizowany w największych polskich miastach, m.in. w Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie czy w Gdańsku. Kwalifikowana pierwsza pomoc i zagadnienia z nią związane wykładane są kursantom przez doświadczonych instruktorów, którzy w swojej codziennej pracy mają do czynienia z sytuacjami związanymi z zagrożeniem ludzkiego zdrowia i życia. Zajęcia prowadzą więc lekarze, ratownicy medyczni oraz psycholodzy. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp.

Kwalifikowana pierwsza pomoc – co to jest?

Jeżeli pierwszą pomoc dzieli się na trzy rodzaje, kwalifikowana pierwsza pomoc plasuje się na drugim miejscu. Pierwszym rodzajem jest akcja ratunkowa prowadzona przez zwykłego przechodnia, natomiast ostatnim jest ta, którą kieruje personel służby zdrowia (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka).

Co trzeba zrobić, żeby zostać ratownikiem?

W pierwszej kolejności trzeba zapisać się na kurs ratownika, czyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Po odbyciu kursu należy podejść do państwowego egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywny wynik z obydwu modułów jest równoznaczny z otrzymaniem tytułu „Ratownika”, który jest ważny przez okres 3 lat.

Jak długo trwa kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Szkolenie z KPP w sumie trwa 66 godzin, z czego aż 41 to zajęcia praktyczne. Schemat kursu został opracowany w taki sposób, by wiedza teoretyczna była przeplatana z ćwiczeniami. Dzięki temu kurs ma dynamiczny charakter, a kursanci na bieżąco mogą zweryfikować zdobytą wiedzę w praktyce.

Jakie tematy są poruszane na kursie?

Na początku szkolenia kursanci są zapoznani z podstawami prawnymi związanymi z ratownictwem. Następnie poruszona zostaje kwestia sprzętu ratowniczego i sposoby jego użytkowania oraz dezynfekcji.

Najwięcej czasu poświęca się oczywiście osobie poszkodowanej. Omawiane są możliwe urazy mechaniczne, chemiczne i stany nagłe. Kursant uczy się, jak przeprowadzać skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową w przypadku osoby dorosłej i dziecka oraz poznaje defibrylator AED – urządzenie pozwalające przywrócić prawidłowy rytm pracy serca.

Podczas kursu omawiane są również zagadnienia związane z taktyką działań ratowniczych, a w szczególności udzielaniem pierwszej pomocy w zdarzeniach masowych i mnogich. Poruszane są kwestie segregacji wstępnej w przypadku zdarzeń obejmujących większą grupę osób poszkodowanych. Kursanci dowiadują się też, jak wypełnić kartę udzielonej pomocy oraz poznają aspekty logistyczne przeprowadzania akcji ratowniczej.

Pod koniec szkolenia instruktorzy wyjaśniają, jak przeprowadzić skuteczną ewakuację z miejsca zdarzenia. Uczestnicy kursu mają także okazję poznać psychologiczne aspekty wsparcia osoby poszkodowanej.

Kurs KPP – co daje?

Każdy uczestnik kursu po zdanym egzaminie otrzymuje tytuł „Ratownika”, który w świetle prawa jest ważny przez okres 3 lat. Poza tytułem kursant zdobywa przede wszystkim nowe umiejętności, które są tak ważne w niejednym zawodzie, w tym w pracy ratownika WOPR.

Kto oferuje najtańsze OC? Zobacz, jak tanio ubezpieczyć auto

Obraz Jan Vašek z Pixabay

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego