close
Jak dostosować pracę do tego, jak chcemy żyć?

Jak dostosować pracę do tego, jak chcemy żyć?

kobieta podczas pracy zdalnej

Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że praca nie jest w życiu najważniejsza. Oczywiście, pozwala uzyskać środki na utrzymanie się, a dodatkowo – umożliwia rozwój osobisty, jednak poza nią istnieje także życie prywatne. W jaki sposób dopasować pracę do stylu życia?

Praca zdalna – praktycznie nieograniczone możliwości

Osoby, które mają liczne pasje i zainteresowania, na pewno docenią możliwość pracy zdalnej, którą można wykonywać w zaciszu własnego domu. Samodzielne układanie swojego grafiku może być trudne, jednak dzięki niemu można dopasować godziny pracy do własnych potrzeb i oczekiwań. Co ciekawe, badania wykazują, że praca zdalna pozytywnie wpływa na wydajność i efektywność wykonywanych przez pracowników zadań. Nic więc dziwnego, że ten model pracy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Przykładowo – pracownik, który rano lubi spędzać czas na siłowni, może tak zaplanować swój dzień, by pracę przed komputerem wykonywać w godzinach wieczornych.

grafik w trakcie pracy

Praca hybrydowa – rozsądny kompromis

Praca hybrydowa to model, który doskonale łączy w sobie zalety pracy zdalnej i stacjonarnej. Polega na tym, że pracownik przez kilka dni w tygodniu pracuje z domu, jednak w razie potrzeby musi pojawić się w siedzibie firmy, by tam wykonywać powierzone mu zadania.

Praca hybrydowa to dla wielu osób doskonałe rozwiązanie, ponieważ daje pracownikowi bardzo dużo swobody. Osoby, które chcą pracować na pełen etat, a jednocześnie nie chcą rezygnować z czasu na własne przyjemności, pasje i zainteresowania, często chwalą sobie możliwość pracy ybrydowej. Dzięki niej stają się panami własnego czasu i decydują o tym, jak wygląda ich grafik.

Praca na pierwszą zmianę – dla kogo?

Praca na pierwszą zmianę to rozwiązanie dedykowane dla osób, które lubią mieć wolne popołudnia. Pracownicy preferujący utarty, z góry ustalony tryb życia na pewno docenią taki tryb pracy. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem https://radio.lublin.pl/2022/12/praca-na-pierwsza-zmiane-w-lublinie-pracuj-jak-ci-wygodnie/.

Na pracę na pierwszą zmianę często decydują się rodzice – dzięki temu pozostają w pracy w godzinach, kiedy dzieci mają zajęcia w szkole. Po pracy przychodzi czas na wspólne gotowanie obiadu, spędzanie czasu razem i zacieśnianie więzi.

Co z pracą na nocki?

Są osoby, którym nocny tryb życia zdecydowanie odpowiada. To właśnie one często decydują się na pracę na nocki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że praca w godzinach nocnych z czasem może doprowadzić do rozregulowania organizmu i stać się zbyt obciążająca. Niemniej jednak, jej ogromną zaletą jest fakt, że pracownik po nocnej zmianie cały dzień ma do swojej dyspozycji. Może spędzić go w dowolny sposób – odpoczywając, spędzając czas z rodziną lub przyjaciółmi, rozwijając swoje pasje i zainteresowania.

Podsumowując – warto zdawać sobie sprawę z tego, że praca to tylko niewielki wycinek życia. Co ciekawe osoby, które umiejętnie łączą ją z życiem prywatnym, swoje obowiązki zawodowe wykonują o wiele sprawniej i efektywniej. Dlatego warto przyłożyć szczególną uwagę do tego, by godziny pracy dopasować do swoich potrzeb, znajdując tak potrzebną równowagę.

8 maja 2023235Views

Busy do Holandii — wygodny i bezpieczny transport dla pracowników

Wakacje z dziećmi na Kaszubach – co warto zobaczyć?