close
Wakacyjne podróże autami elektrycznymi okazały się wyjątkowo drogie

Wakacyjne podróże autami elektrycznymi okazały się wyjątkowo drogie

Image by Markus Distelrath from Pixabay

 

Podróż elektrycznym samochodem po Europie podczas tegorocznych wakacji okazuje się bardzo droga. Jednak ceny ładowania już spadają.

– Przetestowaliśmy elektrycznego Sedana na popularnej wśród polskich turystów trasie z Warszawy do Chorwacji. To niemal 1 200 km, a podróż wymagała od nas trzech postojów, trwających po dwadzieścia minut – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Przez 23 minuty takie auto jest w stanie naładować się na trasę do 300 km na autostradzie lub do 500 km zasięgu po drogach lokalnych.

Natomiast koszty w tym roku były wyjątkowo wysokie. O ile na co dzień takim autem elektrycznym, ładowanym z własnej fotowoltaiki bądź na stacjach publicznych po Polsce możemy podróżować przy kosztach 10-20 zł za 100 km, to na trasie do Chorwacji poniesione koszty wyniosły ok. 45 zł za 100 km.

Powodem są bardzo wysokie tegoroczne stawki za energię elektryczną na superszybkich stacjach ładowania.

– W kolejnych krajach kolejni operatorzy obniżają już te stawki, a ceny prądu będą zmierzać w tym samym kierunku co ceny paliw. Nawet na szybkich stacjach ładowania elektryki będą tańsze w podróży od aut spalinowych – komentuje ekspert.

Źródło: www.MarketNews24.pl

Jak wybrać idealny hotel na terenie Giżycka?

Tegoroczne wakacje Polaków to częściej krótsze pobyty zamiast tygodniowych wyjazdów. Branża odczuwa wzrost kosztów i spadek popytu