close
Kiedy może Ci się przydać słownik polsko-ukraiński?

Kiedy może Ci się przydać słownik polsko-ukraiński?

24 lutego 2022 cały świat wstrzymał oddech, dowiedziawszy się, że wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Sytuacja była napięta już od jakiegoś czasu, ale w końcu wszyscy uwierzyli, że po dwóch latach pandemii, którą odczuli ludzie na całym świecie, wojna wydaje się surrealistycznym scenariuszem. Kiedy pierwsze ukraińskie miasta były bombardowane, do Polski ruszyła fala uchodźców pragnących ocalić swoje życie. Rozpoczęła się fala inicjatyw oddolnych mających na celu pomoc uciekającym przed wojną ludziom. Wielu z nich porozumiewa się wyłącznie w swoim języku, dlatego słownik polsko-ukraiński stał się pilną potrzebą dla wielu Polaków.

Jak rozmawiać z uchodźcami?

Od momentu, kiedy wybuchła wojna rosyjsko-ukraińska, do Polski uciekło kilka milionów Ukraińców. Najczęściej są to kobiety z dziećmi, które w ogóle nie porozumiewają się w językach innych niż ukraiński. Polacy, podobnie jak wielu Europejczyków, ruszyli na pomoc. Zaczęto organizować zbiórki najpilniejszych produktów, lokale, możliwość znalezienia pracy, a także przewóz z granicy do konkretnych miejscowości w Polsce.

O ile w powszechnym chaosie na samym początku dla obu stron całkiem jasne było, że uchodźcom należy zapewnić dach nad głową, opiekę medyczną i jedzenie, dalsza komunikacja jest równie ważna. Psychologowie coraz częściej uczulają pomagającym Polakom, aby robili to z głową i uczyli się porozumiewać z ludźmi, którzy przeżyli niewyobrażalną traumę.

Nauka najważniejszych zwrotów i unikanie nieporozumienia

W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej Ukraińców, którzy wymagają pomocy, a w tym wypadku niezbędna jest komunikacja. Pomocny okaże się słownik polsko-ukraiński, w którym znajdziemy najpotrzebniejsze zwroty i słowa. W ten sposób można uniknąć nieporozumień, a także dowiedzieć się, jak konkretnie można pomóc osobom, z którymi mamy do czynienia. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza osób, które zdecydowały się przyjąć Ukraińców do pracy lub do własnego domu i chcą pomóc im jak najszybciej stanąć na nogi.

Możliwość choćby najprostszego porozumiewania się w ojczystym języku może dać Ukraińcom odrobinę większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość otrzymania niezbędnych produktów czy dotarcia do celu zgodnie z wytycznymi. O ile dorosłym łatwiej przychodzi porozumienie się na migi czy z użyciem słów mających podobne brzmienie w różnych językach ze względu na tę samą etymologię, zrozumienie dziecka może okazać się niemożliwe bez słownika. Słownik polsko-ukraiński może więc okazać się tym, co doprowadzi do przełamania pierwszych lodów między nami a ludźmi, którzy pilnie potrzebują wsparcia i zrozumienia.

25 kwietnia 202227581Views1Comment
Fot. Pixabay

Wojna w Ukrainie już wpływa na turystykę. Latem Polacy powinni się spodziewać dużego wzrostu cen w biurach podróży

3 mniej oczywiste atrakcje w Rzymie – poznaj na nowo stolicę Włoch!