close
Laos – 5 powodów, dla których musisz odwiedzić ten kraj

Laos – 5 powodów, dla których musisz odwiedzić ten kraj

Laos (oficjalnie Laotańska Republika Ludowo – Demokratyczna) jest państwem zlokalizowanym w Azji Południowo – Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Jego stolicą jest Wientian.

Warto zauważyć, że Laos – niegdyś nazywany „Krainą Miliona Słoni”, wciąż znajduje się w cieniu popularnych kierunków wakacyjnych, takich jak: Tajlandia, Chiny czy Kambodża. W celu przełamania impasu turystycznego, zachęcamy Państwa do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami tej części Azji. Oto i one.

Oudomxay – jedna z piękniejszych prowincji Laosu

Trasa do Oudomxay wiedzie przez malownicze wzgórza, mieniące się w słońcu tafle jezior, pola ryżowe, a także tradycyjne bambusowe wioski. Ciekawym urozmaiceniem podróży będzie wizyta w jednej z etnicznych osad, w której można zobaczyć, jak żyją oraz pracują mieszkańcy wioski. Wśród plemion najbardziej wyróżnia się plemię Akha – bardzo charakterystyczne, uśmiechnięte, posługujące się odmiennym językiem.

Turyści lubiący tradycyjne, gwarne miejsca, z pewnością ucieszą się z wizyty na rynku pełnym regionalnych produktów rzemieślniczych oraz spożywczych. Warto podkreślić, że prowincja Oudomxay powinna stanowić pierwszy punkt na mapie zwiedzania Laosu.

Jaskinie Ban Pak Ou – ważne miejsce kultu

Jaskinie Pak Ou są zlokalizowane w odległości dwudziestu pięciu kilometrów od Luang Prabang, u ujścia rzeki Nam Ou – stanowią ważne miejsce kultu. Trzeba jednak wiedzieć że do wspomnianych wgłębień skalnych można dotrzeć jedynie łodzią.

Luang Prabang (Louang Phrabang) – miasto położone w północnej części Laosu, nad rzeką Mekong

Na wstępie należy zaznaczyć, że Luang Prabang (Louang Phrabang) jest najlepiej zachowanym zabytkowym miastem w południowo – wschodniej Azji. Miejsce to po dziś dzień zachwyca niepowtarzalnym urokiem, a także zachęca przybyszów do krótkich odwiedzin. Wśród zabytków Luang na szczególne zauważenie zasługują niewielkie domy mieszkalne, sklepy oraz klimatyczne hoteliki pochodzące z czasów kolonialnych. Dodatkową ciekawostką może być fakt, że miasto jest uważane za religijną stolicę Laosu.

Poznaj najciekawsze atrakcje Louang Phrabang:

  • buddyjskie świątynie z bogato zdobionymi wnętrzami,
  • Wat Xieng Thong – liczący cztery wieki królewski kompleks klasztorny, a także jedna z najpiękniejszych świątyń w Laosie, ozdobiona ręcznie wykonaną mozaiką,
  • Muzeum Narodowe – były Pałac Królewski, w którym znajduje się święty, złoty posąg „Prabang”, od którego pochodzi nazwa miasta,
  • Vat Mai – dawna świątynia królewska.

Kuang Si – niecodzienna możliwość kąpieli pod jednym z wodospadów

Wodospady Kuang Si stanowią wyjątkowe połączenie turkusowych kaskad z naturalnymi formacjami wapiennymi. Warto podkreślić, że zapierające dech w piersiach krajobrazy można oglądać z różnych perspektyw – zarówno z góry, jak i z dołu. Kąpiel pod jednym z wodospadów podziała ożywczo na ciało, a także… duszę podróżnika.

Vientiane – największe atrakcje stolicy Laosu

  • Świątynia Pha That Luang – najważniejsze centrum religijne Laosu.
  • Pagoda Wat Sisaket.
  • Pagoda Wat Phra Kaeo, w której był przechowywany słynny posąg Szmaragdowego Buddy (obecnie znajduje się on w Wielkim Pałacu w Bangkoku).
  • Pomnik Niepodległości Patuxai.

Zwiedzanie Laosu na wycieczce z biurem podróży – dlaczego nie? Ta część Azji zasługuje na wnikliwe poznanie.

Wystawa „Turcja. Zabytki UNESCO” już od 1 września we Wrocławiu!

Wakacyjny rekord. Polacy wyjeżdżali na potęgę