close
Najciekawsze windy w Europie – uwzględnij je w swoich podróżniczych planach!

Najciekawsze windy w Europie – uwzględnij je w swoich podróżniczych planach!

Plany zwiedzania miast zazwyczaj skupiają się wokół zamków, kościołów czy punktów widokowych. Czasami warto jednak odejść od utartych schematów i do listy rzeczy do zobaczenia dopisać również… windy! Oto te najciekawsze, których nie możesz przegapić podczas wycieczek po kraju i Europie. Fani niecodziennych rozwiązań architektonicznych będą zachwyceni!

Portugalia: Elevador de Santa Justa w Lizbonie

Turyści odwiedzający Lizbonę muszą liczyć się faktem, że piesze zwiedzanie portugalskiej stolicy wiąże się z częstymi wspinaczkami. Na szczęście sprawę ułatwiają charakterystyczne żółte wagoniki oraz stały punkt architektury miasta, czyli windy. Najciekawszą z tych ostatnich jest niewątpliwie Elevador de Santa Justa. Winda ta została zbudowana ponad sto lat temu, by ułatwiać codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, którzy dzięki niej szybko mogli przemieszczać się pomiędzy dzielnicami Baixa oraz Chiado. Dziś z windy korzystają już głównie turyści, których nie zniechęcają nawet długie kolejki.

Austria: winda na wzgórze zamkowe w Grazu

Jedną z największych atrakcji austriackiego Grazu jest Schlossberg, czyli wzgórze zamkowe ze słynną wieżą zegarową. Można się tam dostać schodami lub skorzystać z windy. Ta druga opcja będzie lepszym wyborem nie tylko dlatego, że jest mniej męcząca! Przejazd windą sam w sobie jest niesamowitym przeżyciem, choć zajmuje jedynie pół minuty. Zarówno tunel, który do niej wiedzie, jak i sam szyb, zostały wykute w skale. Szyb można zresztą podziwiać w czasie jazdy, ponieważ ściany windy wykonane są ze szkła. W drodze powrotnej osoby żądne mocnych wrażeń, zamiast windy mogą wybrać natomiast zjeżdżalnię.

Polska: paternoster, czyli dźwig okrężny

Kolejną z atrakcji na naszej liście można zobaczyć w Polsce, i to w kilku miastach! Konstrukcja wind typu paternoster oparta jest na połączonych łańcuchem kabinach, które są w ciągłym ruchu. Ich potencjał turystyczny wynika z faktu, że windy te są pozbawione drzwi, w związku z czym trzeba do nich po prostu w odpowiednim momencie wskakiwać. Dziś ze względów bezpieczeństwa nie korzysta się już z takich rozwiązań, ale paternoster nadal funkcjonuje m.in. we Wrocławiu, Opolu oraz Katowicach.

Niemcy: winda w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu

Autostadt, czyli park rozrywki stworzony przez markę Volkswagen w niemieckim Wolfsburgu jest najlepszym dowodem na to, że nawet dźwignik samochodowy może pretendować do miana perły architektury. Jedną z głównych atrakcji parku są bowiem przeszklone wieże, w których przechowywane są przeznaczone na sprzedaż samochody. Z poszczególnych kondygnacji transportuje je stworzona w tym celu winda, której pracę można podziwiać w godzinach zwiedzania.

Norwegia: winda rowerowa w Trondheim

Ostatnia z wartych zobaczenia wind w Europie znajduje się w norweskim Trondheim. Jej konstrukcja zupełnie nie przypomina tradycyjnych wind, bo jej zadaniem jest wspomaganie rowerzystów w dostaniu się z dzielnicy Bakklandet na wzgórze z twierdzą Kristiansten. Cyklista bez schodzenia z roweru musi umieścić prawą nogę na specjalnej stopce, która wraz z nim przemieści się w górę. Korzystanie z windy w praktyce okazuje się dużo trudniejsze niż w teorii.

Bajeczne apartamenty w Trójmieście

Czy Polacy wyjeżdżają na Boże Narodzenie?