close
Dworek Dembińskich w Przysusze – Muzeum Oskara Kolberga (zabytki pod Radomiem)

Dworek Dembińskich w Przysusze – Muzeum Oskara Kolberga (zabytki pod Radomiem)

Dworek Dembińskich w Przysusze

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dworek Dembińskich w Przysusze, Źródło: www.przysucha.plPrzysucha istniała już w końcu XV w., w rękach Dembińskich znalazła się zaś w XVIII w., kiedy to Urszula, żona kasztelana Antoniego Czermińskiego, po jego śmierci, drugi raz wyszła za mąż za Jana Dembińskiego. To właśnie Urszuli Dembińskiej Przysucha zawdzięcza swój rozwój – w mieście prężnie działał bowiem zakład zajmujący się przeróbką żelaza, który napędzał miejscową gospodarkę i przyciągał wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach fachowców. Tym sposobem zamieszkał tu m.in. pochodzący z Niemiec znany twórca map oraz geolog, Juliusz Kolberg (był kierownikiem owych zakładów hutniczych). Jego syn, Oskar Kolberg, zdobył uznanie jako badacz folkloru naszych polskich ziem.

Przysuchę zasiedlało wówczas wiele różnych grup narodowościowych – poza Polakami najwięcej było Żydów (mieli własne sztetl, rynek oraz synagogę) oraz Niemców, skupiających się wokół dzielnicy Czermin.

Dworek postawiono w połowie XIX w. dla Juliusza Dembińskiego, potem kilka razy go rozbudowywano. Teraz jest to prostokątny budynek z charakterystycznym dla tego typu dworków piętrowym ryzalitem, który zaprojektowano od strony frontowej oraz ogrodowej. W późniejszych latach do lewego skrzydła dobudowano piętrową „kamieniczkę”.

Obecnie znajduje się tu Muzeum im. Oskara Kolberga, które posiada wiele pamiątek po ojcu naszej etnografii oraz zabytkowe przedmioty dawnego dworu. Czynne we wszystkie dni tygodnia, od rana do 15h.

Adres: Przysucha to miasto znajdujące się na wschód od Opoczna i ok. 40 km na zachód od Radomia. (113 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Ekspresówką E77 przez Raszyn i Janki – tam skręcamy na Wólkę Kosowską i Tarczyn. Jedziemy dale przez Grójec i w Białobrzegach skręcamy w prawo w 48-kę (na Wyśmierzyce). Mijamy Potworów i po ok. 15 km jesteśmy już w Przysusze.

Więcej na oficjalnej stronie miasta: www.przysucha.pl

Korfu i jej piękne

Korfu – grecka wyspa o bogatej historii

Zalew Zemborzycki to największy zbiornik wodny w Lublinie. Źródło: Wikipedia

Kąpieliska w okolicach Lublina i w województwie lubelskim