close
Gdzie na weekend w Polsce? Poznaj 5 ciekawych propozycji

Gdzie na weekend w Polsce? Poznaj 5 ciekawych propozycji

Propozycje miejsc, w których możesz spędzić niezwykły weekend, nie trać czasu i ruszaj w podróż! Nie chodzi tutaj wyłącznie o miejsca, które udało Ci się już zobaczyć lub przynajmniej o nich usłyszeć. Tutaj zapraszamy Cię do zapoznania się z miejscami mniej i bardziej znanymi, które mogą z powodzeniem wypełnić Twoje wolne chwile.

Polska potrafi zaskoczyć – przekona się o tym każdy, kto chociaż trochę przeszuka internet w celu znalezienia interesujących miejsc, które warto zobaczyć. I nie chodzi tutaj wyłącznie o miejsca, które udało Ci się już zobaczyć lub przynajmniej o nich usłyszeć. Tutaj zapraszamy Cię do zapoznania się z miejscami mniej i bardziej znanymi, które mogą z powodzeniem wypełnić Twoje wolne chwile.

Międzygórze – perła województwa dolnośląskiego

Międzygórze to niezwykle urocza wieś, położona u podnóża Śnieżnika, na który można wybrać się wyjątkowym szlakiem, który zajmuje około 4,5 godziny. Znajdują się tu liczne, piękne zabudowania w stylu norweskim, które zachwycą niejedno oko. Na górze znajdowała się kamienna wieża widokowa, niestety jednak została ona wysadzona w 1973 roku. Po ukończeniu szlaku niedaleko już na stronę czeską, po której znajduje się sympatyczny, warty uwagi posążek słonika.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się tu również wodospad Wilczki, który zachwyca zarówno latem, podziwiany z platform widokowych na różnych wysokościach, jak i zimą, kiedy wokół powstaje niezwykle piękny lodospad.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skansen w Sierpcu obejmuje teren o powierzchni aż 60 hektarów, na których znajdują się oryginalne zagrody wiejskie z XIX wieku, które można nie tylko oglądać z daleka. Możliwe jest również wchodzenie do środka i przyjrzenie się, jak niegdyś były urządzane chaty wiejskie. Skansen istnieje już od lat 70. XX wieku, kiedy to dokonano przeniesienia zagród wiejskich z północno-zachodniego regionu Mazowsza, tworząc z nich jedną miejscowość.

Wnętrze każdej z chat jest urządzone w nieco inny sposób, a ciekawostką jest to, że aranżacja ulega zmianie w pełnej zgodzie z kultywowanymi niegdyś świętami i towarzyszącymi im obyczajami. Dla przykładu warto odwiedzić skansen w dniu Matki Boskiej Zielnej, kiedy to chałupy są pięknie przystrojone kwiatami, kłosami zbóż i owocami.

Swornegacie – odpręż się na Kaszubach

Nazwa miejscowości na wielu twarzach budzi uśmiech, lecz jej geneza jest zupełnie zwyczajna, dlatego że swora oznacza nic innego, jak wyplatanie warkocza z kłączy sosnowych, które były wykorzystywane do umacniania, inaczej gacenia. Jest to miejscowość, w której doskonale odnajdą się zarówno miłośnicy leżenia i cieszenia się słońcem, jak i ci, którzy przyjechali z myślą o bardziej aktywnym wypoczynku, jak choćby odprężający paintball czy też pełne emocji grzybobranie.

Wartym odwiedzenia miejscem jest Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, w którym nie tylko masz szansę poznać historię tego niezwykłego miejsca, lecz też samodzielnie spróbować swoich sił w pieczeniu chleba lub produkcji wyrobów z wikliny (które wcale nie muszą ograniczać się tylko do koszyków). Można tutaj również odkryć uroki muzyki kaszubskiej w wykonaniu miejscowych kapel, a także posłuchać zapadających w pamięć legend opowiadanych przez okolicznych bajarzy.

Inny smak podróży, czyli Rogalowe Muzeum Poznania

Praktycznie wszyscy słyszeli o rogalach świętomarcińskich, lecz już nie każdy może pochwalić się znajomością ich smaku. Czas to nadrobić! Rogalowe Muzeum Poznania to nie tylko miejsce, w którym masz szansę zakosztować tego unikalnego specjału, lecz masz też szansę na poznanie tajemnej receptury, według której są one wypiekane. Pamiętaj jednak, że oryginalny smak rogali wytwarzanych przez najlepszych cukierników i tak jest nie do podrobienia.

Warta uwagi jest tutaj także Rogalowa Historia Poznania, która wyjaśnia, że miasto to jest tak interesujące właśnie ze względu na…

…coś, o czym możesz dowiedzieć się jedynie na miejscu. Rogalowe Muzeum Poznania daje Ci szansę na poszerzenie swojej wiedzy również w inny sposób. Otóż właśnie tutaj możesz bliżej poznać specyficzną gwarę poznańską.

Podlaska Kraina Otwartych Okiennic – otwórz się na zwiedzanie

Jest to miejsce, w którym znajduje się sporo niezwykle barwnych cerkwi, które otoczone są niezwykle dekoracyjną zabudową w stylu podlaskim, co tworzy kolejny interesujący skansen warty zwiedzenia. Dekoracyjne elewacje stanowią jeszcze pamiątkę po dawnym osadnictwie rosyjskim, które na tle niezwykle urokliwej przyrody potrafią zachwycić. Kraina ta rozciąga się aż na trzy wsie: Trześciankę, Socę i Puchły, a obiektem godnym uwagi są nie tylko same domy i cerkwie, lecz też całe ich otoczenie – zagrody i sprzęty, których używało się w dawnych czasach.

W Puchłach znajduje się cudotwórcza ikona Opieki Matki Bożej, a z kolei wieś Soce jest symbolicznie otoczona krzyżami, które niegdyś ustawiono wedle legendy w ciągu doby po to, by chronić mieszkańców od zarazy. Krzyże były połączone samodzielnie wyprzedzoną nicią, co miało symbolizować otoczenie wsi opieką. Dziś mamy co prawda inne formy ochrony, lecz klimat dawnych lat został zachowany z powodzeniem.

Klimatyczny weekend w Polsce? Nie czekaj!

Polska jest tak niezwykłym miejscem, że jego uroku nie da się streścić w jednym artykule. Jeśli zatem przekonały Cię nasze propozycje miejsc, w których możesz spędzić niezwykły weekend, nie trać czasu i ruszaj w podróż! Jeśli zaś brakuje Ci kilku niezbędnych do drogi akcesoriów, możesz znaleźć je w sklepie internetowym Addnature.

2 czerwca 202127048Views2Comments

Idealne rozwiązanie dla podróżujących- parking przy lotnisku

Recepta na szybką regenerację po pandemii