close
Pałac w Guzowie (zabytki pod Warszawą)

Pałac w Guzowie (zabytki pod Warszawą)

Niszczejący majątek w Guzowie to smutny widok. Pałac czeka na swojego sponsora. Źródło: Wikipedia

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Niszczejący majątek w Guzowie to smutny widok. Pałac czeka na swojego sponsora. Źródło: WikipediaDobra w Guzowie należały najpierw do Potockich, potem Łubieńskich (Henryk Łubieński to twórca słynnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego), a w końcu do hrabiego Ludwika Sobańskiego, który rozwinął dworek w neorenesansowy pałac. W Guzowie na uwagę zasługuje też kompleks ogrodów, zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga (twórca warszawskich parków Agrykola i Bagatela) oraz 3 stawy nieopodal pałacu. Po wojnie, z racji nacjonalizacji, majątek oddano pracownikom miejscowej cukrowni, którzy zdewastowali to miejsce. Obecnie odzyskali je spadkobiercy przedwojennych lokatorów, jednak na remont Guzowa trzeba by przeznaczyć miliony.

Adres: wieś między Sochaczewem a Żyrardowem (55 km na zachód od centrum Warszawy)

Dojazd: Autostradą A2 przez Włochy, Ursus, Pruszków, Grodzisk Mazowiecki. We wsi Wiskitki skręcamy w prawo i za ok. 3 km jesteśmy w Guzowie.

Autorem pałacu w Teresinie jest François Arveuf

Pałac w Teresinie (zabytki pod Warszawą)

Wola Boglewska to utrzymany w stylu włoskiego neorenesansu pałac zaprojektowany przez Apoloniusza Nieniewskiego

Pałac Kępalskich w Woli Boglewskiej pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)