close
Kłodzko najstarsza osada Ziemi Kłodzkiej

Kłodzko najstarsza osada Ziemi Kłodzkiej

most św. Jana na Młynówce

Kłodzko to wąskie, zabytkowe uliczki, piękny rynek, górująca nad miastem twierdza. Każda z tutejszych kamienic posiada swoją historię. Wystarczy tylko przystanąć…i wsłuchać się w tajemniczy głos przeszłości. Stojąc na rynku tego niewielkiego miasteczka trudno uwierzyć, że istnieje ono od tysiąca lat.Kłodzko to wąskie, zabytkowe uliczki, piękny rynek, górująca nad miastem twierdza. Każda z tutejszych kamienic posiada swoją historię. Wystarczy tylko przystanąć…i wsłuchać się w tajemniczy głos przeszłości. Stojąc na rynku tego niewielkiego miasteczka trudno uwierzyć, że istnieje ono od tysiąca lat.

Kłodzko to najstarsza osada Ziemi Kłodzkiej. Pierwsza wzmianka o istnieniu grodu obronnego o nazwie Kłodzko pochodzi z 981 roku z kronik Kosmasa. Z miastem tym wiąże sie wiele ciekawostek:
Prawdopodobnie w końcu XIV w. powstała tu pierwsza część jednego z najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego, psałterz królowej Jadwigi tzw. Psałterz floriański.
Natomiast gotycki most św. Jana na Młynówce z lat ok. 1280-1390 z barokowymi figurami, będący pierwowzorem Mostu Karola w Pradze został zbudowany częściowo z … kurzych jaj.
Kronikarz z XVII wieku – Georg Promnitz jak pisał o tym : “W roku 1286 musiały wszystkie wsie należące do Kłodzka oddawać jaja. Dwóch pachołków miejskich odbierało białka, a dodawało żółtka, sprzedawane później po jednym halerzu za pełną łyżkę. Białka te szły do wapna na budowę mostu”.
W mieście znajdują się liczne kamienice z XVI w, ratusz z XVI–XVII, w., zespół klasztorny Franciszkanów z XVII, w, na miejscu zamku stoi do dziś twierdza bastionowa z XVII–XVIII. w.
W obecnym stanie kłodzka twierdza jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu.
Podczas II wojny światowej obiekt pod nadzorem SS i Abwehry stał się głównym więzieniem politycznym Niemiec. Tutaj znajdowało się najbardziej osławione na Dolnym Śląsku wiezienie podległe Abwehrze, a później Gestapo. W roku 1944 do twierdzy Kłodzkiej przeniesiono z Łodzi fabrykę zbrojeniową AEG, zatrudniającą więźniów z filii pobliskiego obozu Gross-Rosen.
Dziś w twierdzy mieści się muzeum gdzie można poznać historię twierdzy a odważni mogą przejść krótki odcinek labiryntu chodników minerskich o długości ok. 1 km (wejście tylko w grupach z przewodnikiem).
Łączną długość wszystkich podziemnych korytarzy znajdujących się pod twierdzą szacuje się na ok. 50-100 km.

 


Booking.com
8 czerwca 20101959Views
Chorwacja

Chorwacja (Croatia)

Ecija

Ecija – barokowe miasto w środku Andaluzji