close
Pałac Józefa Chełmońskiego i Nikodema Dyzmy w Radziejowicach (zabytki w okolicy Warszawy)

Pałac Józefa Chełmońskiego i Nikodema Dyzmy w Radziejowicach (zabytki w okolicy Warszawy)

Wiejskie okolice Radziejowic uwiecznił na swych płótnach Józef Chełmoński

Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Wiejskie okolice Radziejowic uwiecznił na swych płótnach Józef Chełmoński, którego dzieła można obejrzeć w miejscowej galerii. ŹRadziejowice to piękny park i pałac z 1678 r. (barok) rodziny Radziejowskich. Kręcono tu „Karierę Nikodema Dyzmy” (pałac hrabiny Koniecpolskiej) oraz powojenną ekranizację „Znachora” z Jerzym Bińczyckim, Tomaszem Stockingerem i Anną Dymną. Obecnie jest to hotel oraz Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Radziejowice są też kojarzone z osobą Józefa Chełmońskiego (1849-1914),''Babie lato'' - jeden ze słynniejszych obrazów Chełmońskiego wybitnego polskiego malarza doby realizmu, który w 1888 r. kupił pobliski dworek Kuklówka i mieszkał w nim aż do śmierci. Malując okoliczne pejzaże, był on częstym gościem w Radziejowicach, które po śmierci artysty zaczęły kompletować jego dorobek. Dzieła malarza (także te przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów) można obecnie obejrzeć w salach ekspozycyjnych pałacu. Jest to największa kolekcja płócien Chełmońskiego w Polsce.

Adres: Radziejowice to wieś między Żyrardowem a Mszczonowem (44 km na południowy zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Ekspresową E67 przez Włochy, Raszyn, Janki, Nadarzyn i przed Mszczonowem skręcamy w prawo na Radziejowice.

Więcej: www.palacradziejowice.pl

Wnętrza pałacu w Drwalewie zmodernizował A.Więckowski

Pałac w Drwalewie pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)

Na tympanonie pałacu widnieje herb Walickich

Pałac w Małej Wsi pod Grójcem (zabytki w okolicy Warszawy)