close
Szczeliniec Wielki – na szczycie Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki – na szczycie Gór Stołowych

W granicach Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 919 m n.p.m. znajduje się Szczeliniec Wielki – jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, jedynych w Polsce gór płytowych. Powierzchnia szczytowa Szczelińca przez miliony lat zwietrzała i spękała tworząc fantazyjne formy skalne.W granicach Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 919 m n.p.m. znajduje się Szczeliniec Wielki – jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, jedynych w Polsce gór płytowych. Powierzchnia szczytowa Szczelińca przez miliony lat zwietrzała i spękała tworząc fantazyjne formy skalne.

Żeby znaleźć się na szczycie trzeba pokonać 664 kamienne stopnie. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa, Franz Pabel- pierwszy przewodnik turystyczny w Sudetach. Franc Pabel stworzy trasę turystyczną Szczelińca Wielkiego, którą przez większą część życia oprowadzał turystów. Wydał nawet historię Szczelińca Wielkiego. Po jego śmierci turystów oprowadzał jego syn a potem wnuk.

Szczelinie Wielki to głębokie wąwozy i korytarze talkie jak: „ Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia” oraz wysokie skały, w oryginalnych kształtach – mamy tu „Wielbłąda”, „Mamuta”, „Słonia”, „Kwokę”, „Małpe”, „Psa”, „Żółwia”, „Sowę”, ”Fotel Pradziada”.

Na niektóre skały trzeba wspinać się po drabinach. Do wąwozów, w których nawet w lato leży śnieg trzeba zejść po stromych schodach. Szczeliniec Wielki nie bez powodu jest jedną z największych atrakcji Sudetów.


Booking.com
8 czerwca 20104326Views
Pompeje - kolumnowy portyk Forum

Pompeje (Pompei) – starożytny spacer

Andaluzja - Cartajima

Andaluzja (Andalucia) – hiszpańska kraina słońca