close
Giżycko – żeglarska stolica Mazur

Giżycko – żeglarska stolica Mazur

Jachty na kanele przy moście obrotowym w Giżycku

Giżycko to największe miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich liczące około 30 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocinem i Kisjanem.

Przed wojną miasto nazywało się Lötzen (Lec), po wojnie przez krótki czas nosiło nazwę Łuczany, obecną nazwę miastu nadano w 1946 r. dla upamiętnienia pastora Gustawa Gizewiusza (1810-1848), działacza mazurskiego, obrońcy mowy polskiej na Mazurach.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Przez ostatnie lata w czasie letnich miesięcy, miasto stało się najbardziej rozrywkową miejscowością na Mazurach. Przez cały ten czas w „estradowym galeonie” nad brzegiem Niegocina odbywały się całonocne „Biesiady Mazurskie” – dyskoteki, koncerty i inne imprezy rozrywkowe.

Miasto rozkłada się na północnym brzegu jeziora Niegocin, jego zabudowa nie tworzy harmonijnego kompleksu, co chwila napotyka się na przerwy w zabudowie – powojenne pozostałości. Pojedyncze ciekawsze budynki przytłacza nieciekawa współczesna architektura. Chcąc obejrzeć wszystko co zasługuje na uwagę, trzeba nastawić się na dłuższe wycieczki. Na szczęście latem miasto tonie w zieleni, co robi miłe wrażenie. W Giżycku jest dużo kościołów różnych wyznań – oprócz katolickiego i ewangelickiego można spotkać tu cerkwie greckokatolicką i prawosławną, świątynie baptystów, zielonoświątkowców, i Światków Jehowy.


Booking.com
8 czerwca 20104778Views
Jelsa

Jelsa – odpoczynek na plaży

Bari - stare miasto

Bari – historia i nowoczesność