close

Kosewo

Duża wieś letniskowa o rozproszonej zabudowie, leży przy drodze z Mikołajek do Mrągowa na morenowych wzniesieniach.Duża wieś letniskowa o rozproszonej zabudowie, leży przy drodze z Mikołajek do Mrągowa na morenowych wzniesieniach.

Wioska przed wojną nosiła nazwę Kossewen. Jest otoczona kilkoma jeziorami. Centrum wioski przylega do Jeziora Probarskiego, o niskich, zadrzewionych brzegach. Przy wjeździe po lewej stronie, w obniżeniu terenu leży niewielkie jezioro Kuc, o urozmaiconych, wysokich brzegach. Na północy ciągnie się wydłużone jezioro Juksty.

Będąc w Kosewie warto zajrzeć na fermę jeleniowatych, prowadzoną przez PAN. Ferma położona jest wśród lasów nad jeziorem Kuc. Na dużych wybiegach żyje około 180 jeleni i 200 danieli, a także sarny i muflony. Fermę zwiedza się w towarzystwie pracowników stacji, którzy chętnie i ciekawie opowiadają o życiu i zwyczajach swoich podopiecznych. Ekspozycja w muzeum ukazuje różnice dzielące zwierzęta należące do tego gatunku. Poza tym można obejrzeć kolekcje poroża i zdjęcia przyrodnicze.


Booking.com
8 czerwca 2010803Views
Jelsa

Jelsa – odpoczynek na plaży

Bari - stare miasto

Bari – historia i nowoczesność