close

Kruklanki

Wieś położona jest we wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Gołdopiwo i wzdłuż rzeki Sapiny. Sama wieś jest siedzibą gminy Kruklanki.Wieś położona jest we wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Gołdopiwo i wzdłuż rzeki Sapiny. Sama wieś jest siedzibą gminy Kruklanki.

Krajobraz obszaru gminy Kruklanki ukształtowany został podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Lodowiec, który kilkakrotnie nasuwał się i ustępował z tych terenów, pozostawił liczne ciekawe formy w postaci wyniesień morenowych i dolin erozyjnych.

Kruklanki są gminą o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Istnieją tu sklepy, restauracje, ogólnodostępne stołówki w ośrodkach wypoczynkowych, kawiarnie, ośrodek zdrowia, apteka, poczta, komisariat policji, kościoły, stacje paliw i punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego, kort tenisowy i stadion sportowy. Działa Gminny Ośrodek Kultury oraz szereg gospodarstw agroturystycznych.

Gmina położona jest na pograniczu trzech atrakcyjnych krain geograficznych, tj. Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Mazur Garbatych i Pojezierza Ełckiego. Przez jej teren przebiega droga łącząca Giżycko z przygraniczną Gołdapią (przejście graniczne).

Teren gminy stanowi połączenie lasów Puszczy Boreckiej, kilkunastu jezior i rzeki Sapiny, rozlokowanych w malowniczym, pagórkowatym krajobrazie. Główne atrakcje turystyczne stworzyła natura.

Na terenie gminy znajduje się czternaście bardzo czystych jezior z obowiązującą strefą ciszy. Największe z nich to: Gołdapiwo, Sołtmany, Kruklin i Żywy. Przez część z nich przepływa rzeka Sapina, stanowiąca atrakcyjny, 26-kilometrowy szlak kajakowy, łączący jezioro Kruklin z Mamrami.
Piękno Puszczy Boreckiej najlepiej poznamy wędrując lub jeżdżąc na rowerze po specjalnie oznakowanych trasach. W niej też spotkamy króla puszczy – żubra, którego można zobaczyć w zagrodzie obok leśniczówki Wolisko. Będąc na miejscu warto przemierzyć ścieżkę przyrodniczo-historyczno-edukacyjną o intrygującej nazwie „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek”.


Booking.com
Wyspa Hvar

Hvar – wyspa skrajności

Twierdza Boyen - wejście

Twierdza Boyen – Feste Boyen