close
Przyczepy campingowe: kiedy warto wybrać przyczepę zamiast kampera?

Przyczepy campingowe: kiedy warto wybrać przyczepę zamiast kampera?

Przyczepy campingowe budzą bardzo duże zainteresowanie, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Moda na karawaning trwa i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Tysiące osób zasmakowało w tej formie podróżowania i nie wyobraża sobie już powrotu do wycieczek all inclusive czy spędzania wakacji w hotelu. Na początek trzeba jednak podjąć ważną decyzję: wybrać przyczepę czy może jednak kamper? W naszym artykule omawiamy kilka standardowych sytuacji, w których lepsza będzie ta pierwsza opcja.

Gdy preferujesz wypoczynek stacjonarny

Przyczepy campingowe to lepszy wybór dla osób, które nie mają potrzeby bycia w ciągłej podróży. Zdecydowanie bardziej wolą spędzić kilka czy kilkanaście dni na fajnym campingu, czy to w Polsce, czy za granicą, gdzie postawią przyczepę na parceli i ewentualnie będą zwiedzać okolicę własnym autem. Jeśli tak jest również w Twoim przypadku, to wiesz już, co wybrać.

Gdy nie chcesz często się przemieszczać

Zakup przyczepy campingowej w ciemno można polecić osobom, które nie przepadają za jazdą samochodem, a już na pewno nie drogami krajowymi czy lokalnymi. Jeśli podróż jest dla Ciebie tylko nieprzyjemną koniecznością i nie wyobrażasz sobie, aby co kilka dni zmieniać miejsce pobytu, to wybierz przyczepę.

Oczywiście podróżując z przyczepą kempingową zachowujemy możliwość zwiedzania danego regionu w ramach całodziennych wycieczek (i powrotu tego samego dnia na kemping). Jest to wręcz wygodniejsze niż w przypadku kampera, ponieważ po rozpięciu zestawu mamy do dyspozycji sam samochód, który można swobodnie zaparkować, wjechać nim do centrum miasta i bez stresu poruszać się wąskimi uliczkami.

Gdy planujesz podróżować z młodszymi dziećmi

Przyczepa campingowa z reguły jest lepszym rozwiązaniem właśnie dla rodzin, a szczególnie podróżujących z młodszymi pociechami. Powód jest prosty: przyczepa oferuje większą przestrzeń mieszkalną.

Nie bez znaczenia jest również to, że przyczepę można w każdej chwili odpiąć od haka samochodu (np. na parkingu) i samym autem ruszyć na zakupy, do lekarza, do apteki etc. Jest to wygodniejsze i o wiele szybsze niż w przypadku podróży kamperem.

Gdy masz dobry holownik

Wybierając przyczepę zawsze trzeba ustalić, czy posiadane auto nadaje się do pełnienia funkcji holownika. Podstawa to DMC holowanej przyczepy – informacja ta jest podana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w pozycji O.1.

Dodatkowo warto dobrze przemyśleć kwestię możliwości zespołu napędowego auta. Może się okazać, że silnik jest po prostu zbyt słaby do holowania przyczepy, przez co podróż będzie męcząca i dla auta, i dla kierowcy. Tutaj najlepszą opcją będzie wypożyczenie przyczepy i sprawdzenie tego w praktyce.

Przyczepy campingowe: gdzie ich szukać?

Przyczepy campingowe są dostępne zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Zakup nowej przyczepy jest zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją, ponieważ wyklucza ona ryzyko uszkodzenia, niefachowej naprawy, a przy tym daje gwarancję fabryczną producenta realizowaną przez autoryzowany serwis w Polsce.

Nie oznacza to natomiast, że trzeba z góry odrzucić pomysł nabycia używanej przyczepy. Wszystko zależy od jej pochodzenia i miejsca zakupu – na pewno warto rozglądać się za egzemplarzami z drugiej ręki w salonach autoryzowanych dealerów, którzy mogą nawet udzielić gwarancji na oferowane przyczepy.

Miejscem, do którego warto się wybrać w poszukiwaniu nowej czy używanej przyczepy campingowej jest salon Hymer Poznań w Sadach koło Poznania. W ofercie salonu znajdziesz przyczepy renomowanych producentów, w tym Buerstner czy Eriba (jedna z najbardziej renomowanych marek w świecie karawaningu).

Szczególnie ciekawą propozycją może być zakup przyczepy kempingowej niemieckiej marki Buerstner, która wyróżnia się doskonałym stosunkiem ceny do jakości, przemyślanymi układami wnętrza oraz oferuje przyczepy zarówno dla dwojga, jak i małych oraz dużych rodzin. Najpopularniejsze modele przyczep campingowych Buerstner znajdziesz na stronie internetowej https://hymerpoznan.pl/buerstner/przyczepy-campingowe/.

5 września 2023303Views

Jesienna paleta Tatr: Aktywności, które warto zaplanować

Co warto zobaczyć w Beskidzie Śląskim? Wyrusz w podróż na szczyt po malowniczych szlakach