close
Stawy Jana w Łodzi

Stawy Jana w Łodzi

Właściwie jest to jeden staw, położony malowniczo na rzece Olechówce, w parku w południowej części Łodzi.

Wejście do restauracji Dworek Na Chojnach, w północnej części Stawów Jana
Wejście do restauracji Dworek Na Chojnach, w północnej części Stawów Jana (źródło: www.dworeknachojnach.pl)

Właściwie jest to jeden staw, położony malowniczo na rzece Olechówce, w parku w południowej części Łodzi. Dwa stawy istniały kiedyś dawno temu, gdy park stanowił część dworskich włości Benedykta Górskiego, właściciela dóbr Chojny. Dworek z końca XVIII w. stoi w północnej części Stawów Jana. Budynek jest skromny, acz bardzo urokliwy – ma 1 piętro i poddasze, a bale modrzewiowe, które posłużyły do jego konstrukcji zostały otynkowane i pomalowane na biało. Po II wojnie światowej posiadłość oczywiście upaństwowiono. W 2010 r. budynek wyremontowano, zachowując stary piec kaflowy, drewniane podłogi i stropy, a także kominki. Obecnie urządzono w nim restaurację Dworek Na Chojnach, która serwuje tradycyjną kuchnię polską oraz organizuje wesela, bankiety i innego rodzaju uroczystości (www.dworeknachojnach.pl).

Obiekt „Stawy Jana” spełnia rolę zielonych płuc miasta. W parku są obszerne tereny trawiaste oraz piękne drzewa, których wiek niekiedy dochodzi nawet do 180 lat (zwłaszcza stare lipy i jesiony). Organizowane są tutaj różnego rodzaju imprezy rekreacyjne oraz sportowe, na które chętnie uczęszczają mieszkańcy Łodzi. Mamy tu do dyspozycji: przystań, wypożyczalnię sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, łodzie), strzeżone przez ratowników WOPR kąpielisko wraz z piaszczystą plażą, boisko do siatkówki plażowej, boisko piłkarskie ORLIK 2012 (piłka nożna i koszykówka), mini siłownię na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci. Stawy Jana zarządzane są przez MOSiR Łódź.

Jeśli planujemy zatrzymać się przy Stawach Jana na dłużej, urządzono tu również camping, składający się z drewnianych domków i pola namiotowego (50 miejsc noclegowych) – znajdujących się na terenie dawnego ogrodu dworskiego (ul. Kosynierów Gdyńskich).

Stawy Jana; po prawej stronie widać wyspę na środku akwenu
Stawy Jana; po prawej stronie widać wyspę na środku akwenu (źródło: www.mosir.lodz.pl)

Parametry:
– powierzchnia stawu: 4,3 ha
– powierzchnia parku: 18 ha

A skąd się wzięła nazwa akwenu? Istnieje legenda o Janie Mulinowiczu, biednej sierocie, który w XVII w. został pozbawiony swego dobytku i wypędzony. Zapłakanego chłopca znalazło na drodze z Łodzi do Krakowa pewne bogate małżeństwo i zaopiekowało się nim. Po ich śmierci Jan odziedziczył pokaźne dobra, a w miejscu, gdzie spotkał swych dobrodziejów postawił marmurową kolumnę. Był to ponoć pierwszy świecki pomnik w Polsce (starsza od Kolumny Zygmunta na Starym Mieście w Warszawie o 10 lat)! Obecna kolumna z figurą Jezusa Chrystusa to niestety tylko replika, odbudowana w tym miejscu po tym jak ta pierwsza została zniszczona przez hitlerowców.

Adres: ul. Rzgowska 247 (6,5 km na południe od centrum Łodzi)

Dojazd: Jedziemy na Łódź Górną – ul. Wólczańską, potem w lewo w Bednarską, w prawo w Unicką, w lewo w Lucjana Szenwalda i w prawo w Rzgowską.

Malownicze okolice Bratysławy

Rejsy po Wiśle: warszawski tramwaj wodny „Wars” – ZTM