close
Jak dobrze zaplanować wyjazd na Wschód?

Jak dobrze zaplanować wyjazd na Wschód?

Wyjazdy za wschodnią granicę regulowane są osobnym przepisami, które wielokrotnie umykają uwadze osób przygotowujących się do podróży. Planując wyjazd do Rosji lub na Białoruś, niezależnie od tego, czy jest to wyjazd turystyczny, zawodowy czy biznesowy, warto wcześniej zapoznać się z odpowiednimi regulacjami. Wiza do Rosji wiąże się z szeregiem wymogów, które należy spełnić. Należy również pamiętać, że wiza do Białorusi jest wymagana również w przypadku, gdy ma ona jedynie charakter tranzytowy.

  1. Wiza do Białorusi dzieli się na: tranzytową, turystyczną, prywatną, biznesową oraz dla kierowców zawodowych.
  2. Wiza do Rosji występuje także w wersji dziennikarskiej oraz pracowniczej.
  3. Wizy na Wschód wymagają złożenia odpowiednich wniosków, a także wykupienia specjalnego rodzaju ubezpieczeń.

Wiza do Rosji – o czym trzeba pamiętać?
Aby otrzymać wizę do Rosji, należy wypełnić specjalny wniosek wizowy. Koniecznie należy dołączyć do niego zdjęcie paszportowe. Powinno ono spełniać określone wymogi. Między innymi powinno być kolorowe, zrobione en face, z widocznymi uszami. Koniecznie powinno być ono wykonane na białym tle oraz w rozmiarach 3,5 x4,5 cm. Planując podróż, warto uwzględnić, że czas rozpatrzenia wniosku to 2 tygodnie. Jest oczywiście możliwy tryb ekspresowy (3 dni), choć nie obowiązuje on na wszystkie wizy. Do wniosku koniecznie należy dołączyć kopię ważnego ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą o wartości min. 30.000 EUR.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wizy do Rosji są obecnie wydawane w ramach ścisłego systemu rejonizacji:

  • Konsulat w Warszawie: woj. mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie;
  • Konsulat w Gdańsku: woj. pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie
  • Konsulat w Krakowie: woj. małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie;
  • Konsulat w Poznaniu: woj. wielkopolskie, lubelskie, dolnośląskie, opolskie.

Więcej o wizach na: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-rosji/

Wiza do Białorusi – czy zawsze jest potrzebna?
Wiza do Białorusi jest potrzebna nawet w przypadku, gdy państwo to jest jedynie punktem tranzytowym. Wymagania do jej złożenia są podobne, jak w przypadku wizy do Rosji. Szczegółowe informacje można znaleźć na: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-bialorusi/. Warto jednak pamięta, że na lotnisku w Mińsku powstała możliwość bezwizowego transportu. Mogą z niego skorzystać pasażerowie, którzy mają ważne dokumenty wyjazdowe do kraju przeznaczenia oraz bilety z potwierdzonym odlotem z lotniska. Przebywać na nim w takiej formule nie można jednak dłużej niż 24 godziny.

W przypadku wątpliwości dotyczących ubezpieczeń, wniosków wizowych i innych pytań związanych z wyjazdem, ciekawym rozwiązaniem jest pośrednictwo wizowe. Można z niego skorzystać na https://www.serwiskonsularny.pl/

21 grudnia 20185043Views

Poznań – stolica polskiego motorsportu

Świąteczne dania z całego świata. Boże Narodzenie ze smakiem