close
San Quirico d’Orcia

San Quirico d’Orcia

San Quirico d'Orcia 3

San Quirico jest uroczym, otoczonym murami miastem na północnym brzegu Val d’Orcia w południowej Toskanii i często niesłusznie pomijane przez odwiedzających Pienzę , Montalcino czy Montepulciano.San Quirico jest uroczym, otoczonym murami miastem na północnym brzegu Val d’Orcia w południowej Toskanii i często niesłusznie pomijane przez odwiedzających Pienzę, Montalcino czy Montepulciano.

Miasteczko San Quirico d’Orcia, z którego roztacza się widok na doliny Orcii i Asso, utraciło jedną ze swych średniowiecznych bram podczas II wojny światowej, zachowując szczęśliwie resztę trzynastowiecznych murów obronnych z wieżami, a także prostokątną Porta Cappuccini. Stąd ulica zwana Via Poliziana prowadzi do surowego Palazzo Chigi zbudowanego w roku 1679 przez Carla Fontanę dla kardynała Flavia Chigiego, oraz do kolegiaty w stylu romańskim z XII i XIII wieku, której patronami są święci Quirico i Giulitta.

Kolegiata została wzniesiona na fundamentach starszego kościoła, datowanego na VII wiek. Świątynię wykonaną z piaskowca i trawertynu zdobią trzy wspaniałe portale, z których najpiękniejszy jest południowy – z rzeźbionymi lwami i kariadytami. Ich twórcą był uczeń Pisana lub nawet sam Pisano. Główne wejście jest przykładem późnego stylu lombardzkiego z XII wieku z typowymi dla niego lwami i osobliwymi zwierzęcymi głowami. Rzeźbiony portal południowego transeptu powstał w roku 1298. We wnętrzu kościoła obejrzeć można intarsjowany stalle derniane wykonane przez sieneńskiego mistrza Antonia Barellego w roku 1500 dla katedry w Sienie i przeniesione wda lata później do San Quirico d’Orcia.

W miasteczku są jeszcze inne piękne świątynie: Santa Maria Assunta z XI wieku i gotycki kościół Św. Franciszka z Madonną z pracowni Della Robbia. Vis a vis pierwszego z nich znajduje się Ospendale della Scala z loggią i dziedzińcem.

San Quirico ma też swój renesansowy Palazzo Pretorio ze średniowiecznymi skrzydłami bocznymi, najbardziej jednak zdumiewającą jego osobliwością jest park zwany Horta Leonini, w którym stoi posąg Cosima III de’Medici pochodzący z Palazzo Chigi, wokół którego park był założony w połowie XVI wieku pod troskliwym okiem Diomede Leoniego – projektanta wszystkich jego żywopłotów i geometrycznie strzyżonych ciemnozielonych cisów.


Booking.com
Pienza 5

Pienza – miasto autorskie

Spello 9

Spello – miasteczko kwiatów