close
Wielkanoc 2013 w Rzymie i Watykanie

Wielkanoc 2013 w Rzymie i Watykanie

Wigilia Światła w Wielkanoc 2012 r. odprawiona została przez papieża Benedykta XVI

Zobacz tegoroczny program uroczystości Wielkiego Tygodnia w Wiecznym Mieście i Stolicy Apostolskiej!

Zobacz tegoroczny program uroczystości Wielkiego Tygodnia w Wiecznym Mieście i Stolicy Apostolskiej!

Liturgia Światła w Wielkanoc 2012 r. odprawiona została przez papieża Benedykta XVI1. Wielka Środa, 27 marca – papież Franciszek udzieli pierwszej w czasie swojego pontyfikatu Audiencji Generalnej.

2. Wielki Czwartek, 28 marca – o 17:30 w Bazylice św. Jana na Lateranie odbędzie się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która tradycyjnie inauguruje Triduum Paschalne. Według ostatnich wiadomości nie zostanie ona odprawiona przez papieża Franciszka, gdyż ten zawita w tym czasie do rzymskiego Casal del Marmo, zakładu karnego dla nieletnich, gdzie będzie modlił się wraz z najbardziej potrzebującymi.

3. Wielki Piątek, 29 marca – o 17:00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie rozpocznie się msza upamiętniająca męczeństwo Chrystusa. Po niej, punktualnie o 21:15 spod Koloseum wyruszy Droga Krzyżowa (Via Crucis). Procesja dzierżąca w dłoniach pochodnie przejdzie ulicami Rzymu aż do ostatniej, XII Stacji Drogi Krzyżowej na Wzgórzach Palatyńskich.

4. Wielka Sobota, 30 marca – najlepiej przyjść na Plac św. Piotra dość wczesnym wieczorem. Wówczas na pewno uda nam się zająć dobre miejsca, aby wysłuchać najważniejszej części Triduum Paschalnego – mszy Wigilii Paschalnej (Veglia Pasquale), która rozpocznie się o 21:00. Na początku ceremonii cała Bazylika tonie w ciemnościach, aby móc rozbłysnąć po poświęceniu przez papieża ognia i paschału w czasie Liturgii Światła.

5. Wielka Niedziela, 31 marca – w tym dniu mają miejsce 2 uroczyste msze: pierwsza o 10:15 na Placu św. Piotra i druga – słynne orędzie „Urbi et Orbi” („Miastu i Światu”) w samo południe. Jest to ukoronowanie całego Wielkiego Tygodnia, z balkonu na Placu papież pozdrawia i błogosławi wiernych w ich ojczystych językach.

Olbrzymy moai miały strzec wybrzeża Wyspy Wielkanocnej przed nieproszonymi najeźdźcami

Wielkanocą na Wyspę Wielkanocną

W czasie Senakulo wszyscy są przebrani w stroje z epoki Chrystusa

Senakulo: ukrzyżować się dla Chrystusa, czyli o Wielkim Piątku na Filipinach