close
Zbiornik Dziećkowice (Zbiornik Imieliński)

Zbiornik Dziećkowice (Zbiornik Imieliński)

Zbiornik Dziećkowice, inaczej zwany Zbiornikiem Imielińskim to ogromny akwen pomiędzy miastami Imielin i Chełm Śląski; jest położony tuż przy granicy województwa śląskiego z małopolskim, bardzo blisko Mysłowic i Oświęcimia.

Zalew Dziećkowice po zmierzchu
Zalew Dziećkowice po zmierzchu

Zbiornik Dziećkowice, inaczej zwany Zbiornikiem Imielińskim to ogromny akwen pomiędzy miastami Imielin i Chełm Śląski; jest położony tuż przy granicy województwa śląskiego z małopolskim, bardzo blisko Mysłowic i Oświęcimia. Nosi 2 nazwy – jedną pochodząca od dzielnicy Mysłowic, drugą od miasta, w którym się znajduje. Utworzony został w połowie lat 70-tych XX w. w dawnym wyrobisku piasku kopalni Maczki Bór. Wielka dziura od początku znajdowała się na terenach zalewowych z mnóstwem oczek wodnych. Z czasem Zbiornik Dziećkowice zasilono wodą z rzeki Soła, budując rurociąg od Broszkowic. Pierwotnie Dziećkowice miały być tylko zalewem chłodzącym kompleks Huty Katowice, z biegiem lat jednak stały się jednym z głównych miejsc rekreacyjnych na Górnym Śląsku. Była tu plaża, kąpielisko, można było do woli pływać kajakami czy łodziami. Całość budowy ukończono w 1985 r. Obecnie znajduje się tu oczyszczalnia ścieków (wschodni brzeg jeziora, wzdłuż rzeki Przemszy), przepompownia wody dla Huty Katowice (na północy, również nad Przemszą) oraz zakład energetyczny (zachodni brzeg).

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Ciekawostką jest fakt, że od przeszło 10 lat cały akwen, podobnie jak inne dobra należące do huty Katowice, został sprzedany hinduskiemu biznesmenowi, Lekshmi Mittalowi. Najlepiej byłoby gdyby akwen został wyłączony z prywatyzacji, jednak wówczas nikt o tym niestety nie pomyślał. Teraz funkcjonuje tu stworzona przez Hindusa firma Huta Katowice Woda, która sprzedaje wodę Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów. Mimo że zbiornik częściowo ogrodzono, na szczęście spora część terenu jest ogólnodostępna. Byłoby wspaniale gdyby pojawiły się jakieś turystyczne inwestycje – firmy, które wykupiłyby lub chociaż wydzierżawiły działki i założyły na nich strzeżone kąpieliska, wypożyczalnię sprzętu wodnego, bary, restauracje i inne udogodnienia, idealne podczas ciepłych miesięcy. A najlepiej gdyby biznesplan został rozpisany na cały rok, bo parę ciepłych, letnich weekendów w wakacje to zdecydowanie za mało. To wszystko wymaga jednak pokaźnego budżetu, no i zgody Lekshmi Mittala, który na stałe przebywa w Londynie. Mimo zakazu kąpieli, nad Zbiornik Imieliński co weekend przyjeżdża aż 3-5 tys. ludzi.

Jacht klub nad Zalewem Imielińskim nosi nazwę OPTY
Jacht klub nad Zalewem Imielińskim nosi nazwę OPTY (źródło: www.ycopty.pl)

Na Wyżynie Ślaskiej Dziećkowice zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o największą kubaturę, zaś w całym województwie śląskim mają miejsce czwarte (po Zbiorniku Goczałkowickim, Żywieckim oraz Dzierżno Duże). Taka ogromna powierzchnia daje duże możliwości – akwen jest nie tylko zbiornikiem wody pitnej, ale także idealnym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Odbywają się tu liczne regaty oraz m.in. eliminacje mistrzostw Polski. Pieczę nad żeglugą sprawuje utworzony w 1977 r. Yacht Club Opty, należący do największych i najprężniej działających klubów żeglarskich, zrzesza ponad 150 członków, organizuje liczne kursy i zawody żeglarskie, jest również wypożyczalnią jachtów (adres: ul. Leonida Teligi 2, Chełm Śląski; tel: 32 225 75 38). Więcej na stronie: www.ycopty.pl

Jezioro charakteryzuje się niezwykłą czystością, lecz niestety kąpiel w nim jest zabroniona (rezerwuar wody pitnej!). Dziećkowice są też niezwykle atrakcyjne pod względem wędkarskim i regularnie zarybiane – łowisko obfituje w ryby zarówno typowo jeziorowe jak i rzeczne. Administratorem jest Koło PZW w Lędzinach, tam też kupić można zezwolenie wędkarskie oraz wypożyczyć łódź by połowić ze środka jeziora. Przy pięknej pogodzie widać stąd nawet szczyt Babiej Góry.

Żaglowanie po Zbiorniku Dziećkowice
Żaglowanie po Zbiorniku Dziećkowice (źródło: www.imielin.pl)

Parametry Zbiornika Imielińskiego:
– powierzchnia: 7,3 km², czyli 730 ha
– głębokość: minimalna 4-5 m, maksymalna 12 m
– kubatura: 52,8 mln m³

Noclegi:
– Pole biwakowe „Nad Zalewem” – niedaleko Yacht Clubu Opty. Uwaga! Przystosowane dla osób niepełnosprawnych! Adres: ul. Wandy 58, Imielin. Tel: 32 225 64 68, 601 453 050.
www.polebiwakowe.komendera.pl
– Baza agroturystyczna Chełm Śląski – 4 pokoje gościnne i pole namiotowe. Adres: Gamrot18a, Chełm Śląski. Tel: 510 172 377.
www.bazaagroturystyczna.pl

Adres: Administracyjnie Zbiornik Dziećkowice należy do miasta Chełm Śląski (tu znajduje się oczyszczalnia) oraz do miasta Imielin (większość powierzchni). Leży na południe od autostrady A4 / E462, łączącej Katowice z Krakowem (29 km na południowy wschód od Katowic, 16 km na południe od Mysłowic i 64 km na zachód od Krakowa).

Rejsy po Wiśle w Warszawie

Jezioro Żywieckie