close
Atrakcje turystyczne w Pieninach – jak spędzić niezapomniany urlop?

Atrakcje turystyczne w Pieninach – jak spędzić niezapomniany urlop?

Pieniny to pasmo górskie, które niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, ponieważ dostarcza pięknych widoków, szlaków o różnym stopniu trudności i dodatkowych atrakcji, które mogą urozmaicić pobyt w górach. Co warto zobaczyć i z jakich propozycji skorzystać, by związane z wyjazdem przeżycia na długo pozostały w naszej pamięci?

Pieniny to zlokalizowane w Małopolsce pasmo górskie, które przyciąga swoją różnorodnością. Począwszy od przepięknych krajobrazów, poprzez bogactwo zabytków aż po atrakcje, które dostarczają niezapomnianych emocji. To tutaj możemy zdobywać górskie szczyty, zwiedzić niezwykłe zamki, podziwiać pomniki przyrody czy wybrać się na spływ pontonowy Dunajcem. Jak zatem spędzić czas w Pieninach, by w pełni go wykorzystać?

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Gdzie wybrać się w góry? Najpopularniejsze szczyty

Najwyższy masyw górski w Pieninach to Trzy Korony. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych punktów widokowych. Z tego miejsca zobaczymy panoramę Doliny Dunajca czy Tatry Słowackie. Pięknych widoków dostarczy również Sokolnica – kolejny obowiązkowy do zdobycia szczyt górski, który jednak wymaga pokonania kilku stromych podejść. Jeżeli zaś w danym dniu nie mamy ochoty na intensywny wysiłek, możemy wybrać się na Palenicę, na którą wyjedziemy kolejką krzesełkową wyruszającą ze Szczawnicy. Sama Szczawnica to znane z leczniczych wód mineralnych uzdrowisko.

Zabytki, które warto zobaczyć

Do jednych z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Pieninach z całą pewnością można zaliczyć malowniczo położony Zamek w Czorsztynie. Z jego tarasu podziwiać możemy jezioro Czorsztyńskie, Tatry czy Pieniny Spiskie. Nieopodal zwiedzimy inny z tamtejszych zamków – Zamek „Dunajec” w Niedzicy, wzniesiony w XIV wieku jako obiekt obronny. Poza średniowieczną warownią, możemy zobaczyć tu również spichlerz oraz wozownię. Kolejną wartą odwiedzenia budowlą jest gotycki kościół w Dębnie Podhalańskim, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, to tutaj kręcono scenę ślubu Maryny i Janosika z popularnego niegdyś serialu telewizyjnego o karpackim zbójniku. Warto również odwiedzić Kościół w Jaworkach, którego najcenniejszym elementem wystroju jest trzynastowieczny ikonostas z Carskimi i Diakońskimi Wrotami. Jego centrum stanowi tzw. Desis, czyli grupa ikon przedstawiająca Chrystusa, któremu towarzyszy Matka Boska i św. Jak Chrzciciel..

Urokliwe szlaki rowerowe

W Pieninach nie brakuje również miejsc, w których możemy wybrać się rowerem. Do wyboru mamy kilka szlaków o różnym poziomie trudności. Wszystkie wiodą przez czarujące okolice. Dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. Droga Pienińska. To ok. 10-kilometrowa trasa zaczynająca się w Szczawnicy. Jest zamknięta dla ruchu samochodowego, co czyni ją wprost idealną dla rowerzystów. Przemierzając Drogę Pienińską, miniemy Trzy Korony, Zbójnicki Stok czy Samą Jedną. Oprócz nich warto również zwrócić uwagę na Palenicy – PKL Bike Parks, idealne dla miłośników dwóch kółek.

Spływ pontonowy Dunajcem

Rafting Dunajcem to rozrywka dla lubiących aktywny wypoczynek i szukających wrażeń. Nieoczekiwane zakręty, rozwidlenia czy przyspieszający nurt rzeki dostarczą sporej dawki adrenaliny. Jednocześnie pontonowy spływ Dunajcem jest na tyle bezpieczny, że stanowi świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Ważne jednak, by wybrać sprawdzonego organizatora. To doskonała zabawa dla wszystkich odwiedzających zarówno w Pieniny, jak i Podhale.


Booking.com
Obraz salesblog.at z Pixabay

Prawie połowa Polaków planujących w tym roku urlop wybierze się za granicę. Koszty leczenia mogą tam osiągać zawrotne sumy

Image by Bronisław Dróżka from Pixabay

5 powodów, dla warto wybrać hotel butikowy na wakacje