close
Biwak pod namiotem – co zabrać ze sobą?

Biwak pod namiotem – co zabrać ze sobą?

Biwakowanie to dostarczająca wielu wrażeń, ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Zanim jednak w przyjaznym gronie usiądziemy przy ognisku, trzeba jeszcze przejść etap pakowania. Żeby nie zapomnieć o niezbędnych rzeczach, warto bardzo dokładnie przemyśleć, co wziąć na biwak pod namiot. Może jednak te przygotowania wcale nie muszą być trudne i bardzo czasochłonne, a kiedy się pakujemy, możemy zamiast irytacji, poczuć ekscytację związaną ze zbliżającą się przygodą? Zachęcamy Was do zapoznania się bliżej z poradnikiem, w którym odpowiadamy na pytanie, co zabrać pod namiot.

Biwak pod namiotem – niezbędne rzeczy

Zamiast upychać do plecaka rzeczy, które tylko pozornie będą przydatne, znacznie korzystniej jest dokładnie przeanalizować plan podróży i zastanowić się, co tak naprawdę jest niezbędne, a nie jedynie nadmiernie obciąża bagaż. Warto już na samym początku przygotować sobie listę rzeczy potrzebnych pod namiot. W takiej sytuacji samo pakowanie będzie znacznie bardziej uporządkowane, bo będzie polegało na gromadzeniu rzeczy zapisanych na liście i umiejętnym układaniu ich w plecaku.

Co zabrać pod namiot?

Przede wszystkim w trakcie wyprawy pod namiot przyda się odpowiednia odzież. Co konkretnie trzeba zabrać na biwak pod namiotem? To zależy od pogody o danej porze roku. Wiadomo, że inne elementy odzieży sprawdzą się w trakcie letniego trekkingu i parnych nocy w namiocie, a inne podczas biwakowania zimą. Ze względu na to, że różne czynniki będą warunkować wybór odpowiedniej odzieży, skupmy się na tym, co trzeba zabrać pod namiot zawsze, czyli bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne.

Podstawa, czyli namiot

Na samym początku trzeba wymienić namiot, ponieważ bez niego biwakowanie nie będzie możliwe. Osobom podróżującym w pojedynkę wystarczy namiot jednoosobowy, który nie zajmuje zbyt dużo miejsca w plecaku. Tym, którzy podróżują w parach, przyda się namiot dwuosobowy – w takim namiocie zmieszczą się nie tylko dwie osoby, ale też całe wyposażenie. Jeśli nie wiesz, jaki namiot wybrać, to zajrzyj do poradnika na temat doboru namiotu, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.

Sypialnia – śpiwór + mata

Jeśli chcesz, by nocleg był wygodny, obowiązkowo weź ze sobą śpiwór oraz matę – to będzie twoje przenośne łóżko. Wybrać śpiwór puchowy czy syntetyczny? Na pewno ten pierwszy z nich sprawdzi się w niższych temperaturach, a po zapakowaniu będzie zajmował mniej miejsca w plecaku. Jeśli jednak mówimy o biwaku letnim, wystarczy syntetyczny puch o dodatkowych właściwościach hydrofobowych. Co dodatkowo zapakować? Dużo zależy od indywidualnych preferencji, a także pojemności plecaka. Najczęściej na biwak zabiera się ze sobą:

  • zwijaną lekką karimatę albo matę piankową, którą można przymocować na zewnątrz plecaka,
  • samozwijającą matę albo lekko pompowany materac, które zapewnią lepszą izolację od podłoża,
  • gruby dmuchany materac (jeśli podróżujemy samochodem).

Jeśli mamy nieco większy model namiotu biwakowego, to poruszanie się w nim ułatwi lampa turystyczna umieszczona pod sufitem – zagwarantuje stałe i nieruchome źródło światła, umożliwi czytanie książki czy planowanie kolejnych tras podróży z mapą w ręku. Jeśli mamy dużo miejsca do zagospodarowania w namiocie rodzinnym, to warto zabrać ze sobą składane krzesła czy stolik turystyczny.

Kuchnia, czyli kuchenka i wyposażenie

Godną uwagi alternatywą dla tradycyjnego jedzenia jest żywność liofilizowana. Czym ona się różni od normalnej? Są to gotowe posiłki, które zostały pozbawione wody w procesie liofilizacji i zamknięte w szczelnych opakowaniach. Są bardzo lekkie i aby je przygotować do spożycia, wystarczy tylko dodać gorącą wodę. Jeśli nasz biwak będzie się znajdować blisko schroniska, to może się okazać, że nie będziemy potrzebować niewiele więcej. Wystarczy nam do przygotowywania posiłków zestaw lekkich garnków, naczyń turystycznych oraz sztućce. Jeśli jednak biwak ma stanąć na dziko, wtedy trzeba się przygotować na gotowanie na samodzielnie rozpalonym ogniu lub wyposażyć dobrze swoją przenośną kuchenkę. Jeśli nie chcemy rozpalać za każdym razem ogniska, wtedy najlepszym wyjściem będzie zabranie ze sobą kuchenki turystycznej w postaci palnika na gaz. Warto wziąć ze sobą termos i kubek termiczny, by na dłużej zachować ciepło posiłków czy napojów.

Ekwipunek pod namiot – dodatkowe, przydatne akcesoria

Najczęściej w trakcie wypadów na biwak zapomina się o niewielkich przedmiotach, które jednak są bardzo ważne w trakcie obozowania. Co do nich należy? Przede wszystkim apteczka z podstawowym wyposażeniem. Zawsze praktyczna w terenie będzie latarka czołowa lub choćby ta zwykła. To ważne, gdy zastanie nas mrok, a trzeba będzie rozbić namiot czy przygotować kolację. Kolejny przydatny przedmiot to scyzoryk lub multitool, podobnie zapałki, zapalniczka czy krzesiwo turystyczne. Wielu z nas na biwaku chce odpocząć i nawet wyłączyć telefon, jednak naładowane urządzenie wraz z powerbankiem zawsze trzeba mieć ze sobą, by móc skorzystać w razie nieoczekiwanych sytuacji.

Podsumowując, pod namiot warto zabrać: odzież, śpiwór oraz matę, latarkę, żywność, naczynia, sztućce, kuchenkę gazową, termos/kubek termiczny, apteczkę, kosmetyczkę turystyczną, scyzoryk lub multitool, zapałki, zapalniczkę lub krzesiwo turystyczne oraz powerbank.

Plecak dobrze spakowany na biwak

Wybierając się pod namiot, stajemy przed dylematem, co ze sobą zabrać. Pamiętajmy, że biwakowanie rządzi się swoimi prawami. Warto dokładnie spisać potrzebne rzeczy, a później zweryfikować tę listę. Może mniejsza ilość bagażu nie tylko ulży naszym plecom, ale też pozwoli lepiej skupić się na kontakcie z innymi i przyrodą?

Zaplanuj swój odpoczynek blisko natury

Jakie normy odporności powinien spełniać zegarek dla aktywnych?