close
Co warto zobaczyć w Albanii?

Co warto zobaczyć w Albanii?

Albania do niedawna jeszcze nie należała do najpopularniejszych kierunków na wakacyjny urlop. Jednak z czasem turyści zaczęli doceniać jej różnorodność i niezwykły klimat, mający swoje korzenie już w starożytności. Ciekawe położenie zapewniające zarówno wypoczynek na plaży, jak i trekking w górach, rozbudowane zaplecze turystyczne, a także baza hotelowa to powody, dla których turyści coraz częściej decydują się na wyjazdu do tego kraju. Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie i stanowi prawdziwą perłę oraz kwintesencję Bałkanów. Oblewana przez ciepłe wody Adriatyku i Morza Jońskiego, z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. W tym artykule odpowiemy, jakie miejsca zobaczyć, żeby wyjazd do Albanii na długo zapadł w pamięci.

Mieszanka czasów osmańskich, komunizmu i włoskiej architektury

Pierwszym punktem, którego wprost nie można pominąć jest Tirana, czyli stolica Albanii. Położona u podnóża gór Dajti roztacza zapierający dech w piersiach widok. Tirana to główny i zarazem największy ośrodek kulturowy w całym kraju. To właśnie tutaj znajdują się liczne zabytki, muzea czy galerie. Zarówno miłośnicy architektury, historii czy sztuki znajdą miejsca, które z pewnością spełnią ich oczekiwania.

Jednym z nich jest Narodowe Muzeum Historyczne, największe muzeum albańskie. Znajduje się na placu, którego nazwa pochodzi od przywódcy i narodowego bohatera – placu Skanderberga. Odnajdziemy tu mieszankę wpływów komunizmu, czasów osmańskich i Bałkanów. Na fasadzie budynku znajduje się mozaika projektu Josifa Drobonika, która stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego kraju.

Dla fanów sztuki współczesnej miejscem godnym polecenia będzie BUNK’ART. To właśnie tutaj można podziwiać instalacje i rzeźby sztuki współczesnej, a także poczuć klimat tajnego schronu komunistycznego dyktatora Hodży. Ten atomowy bunkier powstał w 1970 roku, miał oczywiście przede wszystkim pełnić funkcję obronną. Ekspozycje w tym muzeum pokazują proces przemiany społeczno-politycznej w okresie władzy Hodży. To miejsce, które z pewnością oddaje klimat, tego z czym mierzyła się

Malediwy Albanii

Jeśli na wakacjach poszukujemy nieco bardziej nadmorskiego klimatu, to z pewnością Albania zaskoczy nas szerokimi i piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Riwiera Albańska oblewana jest ciepłymi wodami Morza Jońskiego i to miejsce wprost idelane na błogi wypoczynek. Do najbardziej znanych nadmorskich kurtortów należą: Dhermi, Saranda i Ksamil, który przez lokalsów nazywany jest Malediwami Albanii lub klejnotem riwiery.

Górskie wyprawy

Albania to miejsce stworzone, także dla osób, które kochają piesze wędrówki po górach. Jednak szlaki w Albanii są bardzo wymagające, więc zadowolą najbardziej doświadczonych turystów górskich. Alpy Albańskie określa się mianem „przeklętych” właśnie ze względu na trudność szlaków, jakie tam spotkamy.

W trakcie wycieczki do Albanii z pewnością pojawi się chęć sprawienia sobie pamiątek. Przyda się więc w kieszeni trochę lokalnej gotówki (w tym przypadków leków albańskich), gdyby możliwość płacenia kartą była niemożliwa. Aby wymienić pieniądze, nie ma potrzeby zjawiać się osobiście w kantorze. Można również wybrać innowacyjną opcję wymiany waluty online. Wystarczy opłacić potrzebną kwotę przelewem, by za kilka dni kurier dostarczył ją pod drzwi klienta. To jednak nie wszystko! Jeśli taka opcja jest wygodniejsza, pieniądze można dostarczyć do wybranego punktu, jak choćby sieć sklepów Żabka. Z tej nowoczesnej usługi można skorzystać w sieci punktów wymiany walut Tavex. Jeśli przed wyjazdem do Albanii chcesz wymienić gotówkę, odwiedź nasz oddział kantor Katowice Tavex, gdzie waluty są zawsze dostępne od ręki.


Booking.com

Pobyt w domku letniskowym hitem tegorocznych wakacji. Polacy szukają miejsc w odosobnieniu i na wyłączność

Limity w hotelach czy restauracjach nie funkcjonują. Przedsiębiorcy nie mogą pytać klientów, czy są zaszczepieni