close
Czy warto zdecydować się na rower elektryczny?

Czy warto zdecydować się na rower elektryczny?

W ostatnich czasach wciąż rośnie zainteresowanie rowerami elektrycznymi. Zakup takiego roweru, szczególnie po raz pierwszy, na pewno nie jest łatwym zadaniem. Na co należy zwrócić uwagę wybierając rower elektryczny i czy warto inwestować w ten rodzaj transportu?

Czym jest rower elektryczny?

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

W większych miastach, takich jak np. Kraków czy Poznań, często na ulicach spotkać można osoby poruszające się rowerami elektrycznymi. Nadal nie jest to jednak tak popularny środek transportu jak klasyczny rower. Co odróżnia rower elektryczny od tradycyjnego odpowiednika? Przede wszystkim posiada silnik, który montowany jest w okolicach mechanizmu korbowego. Uruchamiany jest dzięki naciskowi wywieranemu na pedały. Zadanie silnika jest jednak pomocnicze, rower elektryczny jest więc napędzany głównie dzięki sile mięśni jadącej na nim osoby.

Dopuszczalna moc silnika

Zgodnie z ustawą, rower elektryczny powinien być zasilany prądem o napięciu maksymalnie 48V. Po przekroczeniu przez rower 25km/h, wyjściowa moc silnika powinna stopniowo się zmniejszać i spadać do zera. Rower elektryczny wspomagany silnikiem, aż do uzyskania prędkości na poziomie 50 km/h, jest uznawany prawnie za motorower.

Typy rowerów elektrycznych

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest rower elektryczny miejski. Ten typ z pewnością spełni oczekiwania wszystkich miłośników rowerów, poruszających się w terenie zabudowanym. Miejski rower elektryczny jest też dobrym pomysłem dla osób starszych, które nie zawsze mają już siły na jazdę tradycyjnym rowerem. Dla miłośników dalszych wycieczek, lepszym wyborem będzie rower elektryczny crossowy lub trekkingowy. Modele tego typu umożliwiają pokonywanie długich, płaskich tras poza miastem, gdzie przyda się zabranie dodatkowego bagażu itp.

Czy warto zainwestować w rower elektryczny? Główne zalety

Rower elektryczny może być dobrą alternatywą dla samochodu lub motocykla. Ułatwia pokonywanie długich odległości, jest cichu i komfortowy w użytkowaniu. To świetne rozwiązanie nie tylko dla starszych osób, ale również tych, którzy mają problemy z jazdą tradycyjnymi rowerami, a nie chcą rezygnować z tego typu aktywności. Główne zalety, które skłaniają użytkowników do kupna roweru elektrycznego to m.in.:

  • łatwość prowadzenia – rower el
  • elektryczny jest łatwiejszy w prowadzeniu niż klasyczny rower;
  • przyjazność dla środowiska – rower elektryczny nie emituje żadnych szkodliwych oparów;
  • opłacalność – rower elektryczny to mniejszy koszt niż auto lub motocykl, nie wymaga również konserwacji prze
  • z większość czasu jego eksploatacji;
  • niewielki hałas – rowery elektryczne wbrew pozorom nie są hałaśliwe, dlatego świetnie sprawdzają się w miastach

Wskazówki dla rowerzystów przygotował sklep Rowery Elektryczne Kraków – Peak Bike.

Obraz Stefanie Laubscher z Pixabay

Sachertorte – czy znasz czekoladowy klasyk prosto z Wiednia?

Domek nad jeziorem – dlaczego warto wybrać urlop na Mazurach?