close
Jak wymienić oponę w rowerze?

Jak wymienić oponę w rowerze?

Większość użytkowników roweru wie, że wymiana opon jest jedną z ważnych czynności serwisowych. Niektórzy od razu idą z tą sprawą do serwisu, inni wolą wymienić oponę na własną rękę. Jedno jest pewne – wiedza na ten temat przyda się każdemu. Nigdy nie wiadomo, kiedy sprzęt odmówi posłuszeństwa. Podpowiadamy, jak prosto wymienić oponę w rowerze!

Zdjęcie koła od roweru

Pierwszym etapem pracy jest przygotowanie roweru. W tym przypadku należy zdjąć koło. Nieco inaczej demontuje się koło przednie, a inaczej tylne. W modelach z hamulcami obręczowymi (tzw. szczękowymi) konieczne jest zwolnienie napięcia linki. Niektóre rowery mają do tego specjalną dźwignię. Gdy klocki hamulcowe są już oddalone od koła, można przystąpić do dalszego etapu demontażu. Najwygodniej jest zdjąć koło, które jest przymocowane za pomocą tzw. szybkozamykacza zamiast ośki na nakrętki.

Do zdjęcia tylnego koła należy podejść w nieco inny sposób. Oprócz zdjęcia hamulca trzeba też pamiętać o tym, by ustawić przerzutkę na najmniejszą tarczę. Wtedy wystarczy odchylić ten element i wyciągnąć koło. Procedura ta wymaga wprawy i doświadczenia oraz dobrej strategii. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić i wolisz poszukać fachowca zajmującego się – powiedzmy – naprawą rowerów w Tczewie, zacznij od dobrego researchu i rozejrzyj się za godnym zaufania punktem serwisowym. W tym celu najlepiej jest zapoznać się z opiniami innych klientów. Na pewno uda Ci się wybrać taki serwis, który spełni Twoje oczekiwania. Większość z nich świadczy usługi wymiany opon na najwyższym poziomie.

Krok drugi – demontaż starej i założenie nowej opony

Gdy koło jest już zdjęte, przychodzi czas na demontaż opony. Warto zacząć od spuszczenia powietrza. Do tego zadania najlepiej jest użyć specjalnego sprzętu – tzw. łyżek do opon rowerowych. Ułatwiają one podważenie opony i zapobiegają przypadkowemu przecięciu dętki. Dzięki temu nie uszkodzisz swojej opony niezamierzenie podczas naprawy. Jeśli powodem wymiany jest przecięcie opony, należy bardzo dokładnie przyjrzeć się dętce i upewnić się, że nie tkwi w niej ostry przedmiot.

Następnie można przejść do zakładania nowej opony. Z uwagi na jej kształt, nakładanie wymaga cierpliwości, precyzji i dokładności. Zacznij od wciśnięcia wentyla w obręcz. Potem stopniowo osadzaj oponę wokół koła, lekko ją pompując i upychając jej wybraną krawędź tak, by nigdzie się nie rolowała i równomiernie wsunęła się na odpowiednią pozycję. Można użyć do tego łyżek z poprzedniego punktu, co ułatwia zadanie – zwłaszcza na końcowym etapie, gdy prawie cała opona jest osadzona na obręczy. Na koniec wystarczy dopompować oponę do pożądanego poziomu i sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu.

Jeśli czujesz, że samodzielna wymiana opony w rowerze może Cię przerosnąć, możesz skorzystać z usług profesjonalistów. Z pewnością w Twojej okolicy znajdziesz punkt naprawy rowerów, w którym doświadczeni serwisanci fachowo zmienią opony i doradzą Ci, jak dbać o swoje 2 kółka! Mimo wszystko miej w pogotowiu łyżki do opon i zapamiętaj, jak postępować, aby wymienić oponę w awaryjnej sytuacji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://bondariew.pl/serwis-rowerowy/

Obraz Free Photos z Pixabay

Chorowanie podczas urlopu za granicą może być bardzo kosztowne. Podstawowa wizyta u lekarza w USA to koszt ok. 200 dolarów

Jak zabezpieczyć się przed komarami podczas wyjazdu do Afryki?