close
Jaką rolę podczas wędrówki odgrywa odzież turystyczna?

Jaką rolę podczas wędrówki odgrywa odzież turystyczna?

Trekking to niezwykle atrakcyjna, ale też wymagająca aktywność. Godziny spędzone w trasie i poruszanie się po trudnym terenie wymagają odpowiedniego przygotowania. Specjalistyczna odzież turystyczna jest tutaj niezbędna. Sprawdź, jaką rolę pełni podczas wędrówki.

Zabezpieczenie przed zmarznięciem i zmoknięciem

Odzież turystyczna służy przede wszystkim jako ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Trekking bowiem to dyscyplina nie tylko letnio-wiosenna. Wielogodzinne wędrówki uprawia się również jesienią i zimą. Bardzo prawdopodobne jest więc, że w tym okresie spotkają nas opady deszczu lub śniegu, bardzo niskie temperatury czy chłodny wiatr. Bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci odzieży trekkingowej, taka wędrówka mogłaby skończyć się naprawdę źle.

Zimą potrzebna będzie przede wszystkim ocieplana kurtka oraz spodnie, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu w przypadku mrozu. Na wędrówki jesiennie musimy zaopatrzyć się w odzież przeciwdeszczową i chroniącą przez chłodnymi podmuchami wiatru. Najlepiej sprawdzą się ubrania z membraną, czyli tkaniną, która nie przepuszcza wody. Pamiętaj, że aby odzież trekkingowa była skuteczna, musi charakteryzować się wysoką jakością. Dlatego najlepiej kupować od znanych o sprawdzonych marek, takich jak np. The North Face. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kurtka, koszulka, czy spodnie nie zawiodą nas na trasie.

Odprowadzanie wilgoci w czasie intensywnego wysiłku

Trekking najczęściej wiąże się z dużym wysiłkiem. A podczas takiego wysiłku ludzki organizm stara się obniżyć temperaturę, przez co mocno się pocimy. Przemoczone ubranie na trasie może skutkować przemarznięciem, a do tego jest po prostu niewygodne i powoduje obtarcia. To wiąże się z kolejnym zadaniem, jakie spełnia odzież turystyczna podczas wędrówki. Otóż odprowadza ona wilgoć, dzięki czemu bardzo szybko wysycha. W przypadku zwykłego bawełnianego T-shirtu wilgoć najprawdopodobniej utrzymywałaby się już do końca wyprawy.

Zapewnienie komfortu i wygody podczas wędrówki

Odmian trekkingu jest wiele. Może to być intensywne wędrowanie po górskich szlakach lub nieco mniej wymagające przemierzanie równin. Niezależnie jednak od rodzaju, najczęściej wiąże się to z wieloma godzinami lub nawet dniami spędzonymi w ruchu. A to oznacza, że potrzebujemy maksymalnego komfortu, aby dotrwać do końca. Zwykłe ubranie mogłoby nie sprostać temu zadaniu. Natomiast odzież turystyczna wykonana jest ze specjalnych materiałów i przystosowana odpowiednio do aktywności. Dzięki temu na trasie odpowiada na wszystkie nasze potrzeby oraz zapewnia wygodę i komfort.

Oczywiście mówiąc o odzieży, mówimy też o bieliźnie, nakryciu głowy i skarpetkach. Ten ostatni element ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o komfort naszych stóp. Dobre skarpetki trekkingowe odprowadzają wilgoć i zapobiegają otarciom. Podczas długich wypraw po trudnym terenie jest to element niezbędny.

Odzież turystyczna spełnia wiele zadań podczas wędrówki. Bez odpowiedniej kurtki, czy spodni mogłoby dojść do przemarznięcia, co w konsekwencji przełożyłoby się na nasze zdrowie. Dodatkowo odzież przeznaczona do trekkingu zapewnia wyższy komfort niż zwykłe ubranie. Jeśli wybierasz się na długą wędrówkę, to pamiętaj również o odpowiednim obuwiu. Nawet nie myśl o podróżach bez dobrych butów trekkingowych!


Booking.com

Złamana noga czy zapalenie wyrostka robaczkowego na zagranicznych wakacjach mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy euro. Odpowiednia polisa turystyczna pokryje te koszty

Weekendowy wypad do Energylandii? Zobacz, gdzie najlepiej nocować?