close
Lornetka turystyczna, myśliwska czy warto się w nią wyposażyć?

Lornetka turystyczna, myśliwska czy warto się w nią wyposażyć?

Jeśli pasjonuje Cię obserwowanie przyrody bądź oddalonych choć ciekawych obiektów niezbędnym elementem ekwipunku turystycznego jest lornetka. Z nią nie tylko zbliżysz się do dzikiej natury oraz podejrzysz zwyczaje zwierząt, ale także zaobserwujesz wszystko to co niedostępne na pierwszy rzut oka. O najpopularniejszych lornetkach w sklepie Zbrojownia.pl, ich zaletach i przeznaczeniu dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest lorneta

Lorneta to instrument optyczny składający się z dwóch lunet, z których każda zbudowana jest z obiektywu, okularu oraz systemu pryzmatów. Najważniejsze parametry każdego sprzętu to powiększenie, średnica obiektywu, kątowe oraz liniowe pole widzenia oraz odstęp źrenicy wyjściowej. To co ciekawe to fakt, że ludzkie oczy również możemy nazwać świetnie wyposażoną lornetką – ze stabilizacją obrazu, regulacją ostrości i szerokim polem widzenia. Wybierając więc lornetkę postawmy na sprawdzone modele w profesjonalnym sklepie www.zbrojownia.pl, który oferuje produkty wyłącznie od autoryzowanych producentów.

Rodzaje lornet

Technologie użyte w lornetkach są cały czas rozwijane i ulepszane, co pozwala pasjonatom i profesjonalistom używać coraz lepszego i nowocześniejszego sprzętu. Dobra lornetka turystyczna umożliwia miłośnikom przyrody prowadzenie obserwacji ornitologicznych, pozwala podglądać życie dzikich zwierząt, nawet tych niewielkich i najbardziej płochliwych, znajdujących się w dużej odległości od stanowiska obserwacyjnego. Również w górach, nad morzem bądź nad jeziorem dzięki odpowiednio dużemu powiększeniu odległe punkty na horyzoncie są wyraźne widoczne. Dla bardziej zaprawionych w boju polecana jest lornetka wojskowa lub lornetki myśliwskie, które mają odpowiednie cechy pozwalające na prowadzenie obserwacji nie tylko w dzień, ale również po zmierzchu.

Najpopularniejsze lornety

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z obserwacjami polecany model to lornetka Delta Optical Voyager II 20×50 (DO-1507) z dużym, 20-krotnym powiększeniem. Powstała z myślą o dziennych obserwacjach odległych obiektów. Urządzenie zapewnia niezapomniane wrażenia dzięki dużemu zbliżeniu wybranego punktu, jednak by zachować nieruchomy obraz należy użyć statywu. Dzięki niej można obserwować obiekty bardzo mocno oddalone bądź będące w ruchu. To również bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o lornetki dla dzieci.

Dla bardziej zaawansowanych obserwatorów polecana jest lornetka Vortex Kaibab HD 18×56, łącząca bardzo dobre wykonanie mechaniczne i najlepsze własności optyczne. Polecana do zastosowań turystycznych, dla miłośników ptaków czy obserwacji nocnego nieba. Zastosowano specjalne soczewki, które zapewniają dokładne odwzorowanie kolorów w całym spektrum obrazu, z wielowarstwową powłoką XR plus, która jeszcze bardziej poprawia przenikalność światła, co z kolei zapewnia doskonałą jasność obrazu. Ogromnym plusem jest dożywotnia gwarancja firmy Vortex Optics.

Jeśli szukasz sprawdzonych modeli lornet, sprawdź także ofertę parek Delta Optical , która oferuje podstawowe modele już poniżej 100 zł, ale także bardziej zaawansowane lornetki. Dla najbardziej wymagających polecamy markę Leupold, czyli legendarnego amerykańskiego producenta celowników teleskopowych, lunet, okularów i innego sprzętu optycznego, którego wszystkie produkty charakteryzuje wodoodporność, przeciwmgielność i swoista niezniszczalność.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu www.zbrojownia.pl

Orzechy nerkowca – poznaj niezwykłą moc składników odżywczych w nich zawartych!

Bezpieczna podróż w 2021 roku. Jak się do niej przygotować?