close
Plecaki turystyczne – czym kierować się przy ich wyborze

Plecaki turystyczne – czym kierować się przy ich wyborze

Pasjonaci wszelkich aktywności sportowych doskonale wiedzą, jak ważny jest odpowiedni ekwipunek. Rozwiązaniem na dłuższe wycieczki jest odpowiednio dopasowany plecak turystyczny. Czym się kierować przy jego wyborze? Podpowiemy Wam w tym artykule.

Detale

Poszczególne elementy plecaka są niezwykle istotne. Chcąc zapewnić sobie komfort podczas każdej wyprawy, zadbajmy o to, aby nasze plecaki turystyczne były wyposażone w system regulacji. Pozwala on na dopasowanie plecaka do naszej budowy ciała. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy podróżujemy z kompanami i dzielimy ekwipunek pomiędzy osoby różniące się od siebie wzrostem. Nie mniej ważny jest system wentylacyjny. Wyposażenie plecaka w specjalną siatkę lub gąbkę, zapobiega nadmiernemu poceniu się. Kolejnym ważnym elementem jest bukłak – czyli kieszeń na wodę, do której jesteśmy w stanie sięgnąć bez konieczności zdejmowania plecaka. Dodatki dodatkami, ale ważnym detalem jest oczywiście wytrzymałość samego plecaka. Niezależnie od tego, czy przewidujemy większy bagaż, czy też nie, materiał, z którego wykonany jest plecak, powinien być solidny. Sprzyja temu np. zastosowanie nylonu – tkaniny bardzo mocnej i trwałej

Rodzaj wyprawy

Wybór plecaka powinien zależeć także od długości trasy oraz poziomu trudności wycieczki. Jeśli planujemy dłuższe wyprawy, zadbajmy o odpowiedni rozmiar plecaka. Pojemność przynajmniej 80 litrów przeznaczona jest dla piechurów, którzy zabierają ze sobą żywność, namiot oraz śpiwór. Taka objętość wykracza poza kategorię plecaków turystycznych (ich pojemność wynosi zazwyczaj od 18 do 60 litrów). W przypadku dłuższych wędrówek, które obejmują również noclegi w obiektach, optymalnym rozwiązaniem będą plecaki o pojemności około 50-60 litrów. Jeśli nasza wędrówka ogranicza się do spacerowania po płaskim terenie, gdzie pogoda jest raczej przewidywalna, spokojnie wystarczy nam mały, zgrabny plecak o pojemności ok. 20-30 litrów. Natomiast jeśli czeka nas całodzienne chodzenie po górzystym terenie, zaopatrzmy się w kompromisowe 35 litrów, które pomieści dodatkową wodę oraz kurtkę przeciwdeszczową.

Indywidualne potrzeby

Najbardziej cieszy jednak plecak, z którego – za wyjątkiem odpowiedniego dopasowania do ciała – przyjemnie się korzysta. Odpowiednie rozmieszczenie komór oraz kieszonek może zadecydować o naszej satysfakcji. Osoby, które często po coś sięgają, powinny zadbać o wygodne rozmieszczenie przedmiotów, które będą w zasięgu ręki, bez konieczności przekopywania się przez cały bagaż.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepszy plecak to ten, który przede wszystkim odpowiada na nasze potrzeby i dostosowany jest do formy aktywności, której się podejmujemy. Przemyślany zakup będzie gwarancją komfortu i przyjemności w trakcie długich wędrówek.

Co pić we Włoszech?

Zaplanuj swój odpoczynek blisko natury