close

Sudety ruszyły!

Powoli rusza sezon narciarski w dolnośląskich ośrodkach turystycznych. Część wyciągów ma zostać uruchomiona dopiero w najbliższych dniach. Warunki turystyczne w regionie są trudne, a w Karkonoszach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

Powoli rusza sezon narciarski w dolnośląskich ośrodkach turystycznych. Część wyciągów ma zostać uruchomiona dopiero w najbliższych dniach. Warunki turystyczne w regionie są trudne, a w Karkonoszach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

W rejonie Szklarskiej poręby na trasach leży od 5 do 50 cm mokrego śniegu. Czynna jest kolej linowa na Szrenicę, ale pojeździć można jedynie na nartostradzie Puchatek. Wciąż zamknięte są natomiast nartostrady Lolobrygida, Śnieżynka i trasa na Hali Szrenickiej.

W Karpaczu pokrywa śnieżna wynosi ok. 50 cm, ale na terenie miasta otwartych jest jedynie sześć wyciągów m.in. Lodowiec i Kolorowa II. W kompleksie „Śnieżka” sezon narciarski ruszy dopiero 17 grudnia.

Na stokach w Świeradowie Zdroju leżu od 20 do 40 cm mokrego śnieg, ale wyciągi ciągle są nieczynne. Początek sezonu narciarskiego na trasach wokół kolei gondolowej, gdzie trwa obecnie intensywne naśnieżanie, zaplanowano na 11 grudnia.

Trudne warunki panują na trasach biegowych w rejonie Polany Jakuszyckiej. Pada śnieg, którego poza trasami może być nawet do 90 cm, a temperatura wynosi ok. minus 7 st. C.

Jak poinformował PAP w czwartek dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR warunki turystyczne w górach są bardzo trudne. Na szlakach poruszanie utrudniają zaspy śniegu oraz lód, wieje także bardzo silny wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne. Czerwony szlak na odcinku od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego i szlak na odcinku Domek Myśliwski – Samotnia są zamknięte dla ruchu turystycznego.

Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 30 cm, wieje bardzo silny północny wiatr, temperatura wynosi blisko minus 10 st. C, a widoczność jest ograniczona do ok. 50 m. W Karkonoszach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

W Kotlinie Kłodzkiej warunki narciarskie są dobre. W Zieleńcu leży ok. 50 cm warstwa śniegu, czynne są m.in. wyciągi Bartuś, Nartorama, Interpol oraz kolej Gryglówka.

Na Czarnej Górze, gdzie leży ok. 35 cm warstwa śniegu, pojeździć można na czterech nartostradach, w tym na liczącej ok. 1200 m trasie C fis. W najbliższych dniach powinny zostać również uruchomione kolejne wyciągi.

W Sudetach Środkowych i Wschodnich spodziewane są przelotne opady śniegu, wieje umiarkowany, okresami porywisty wiatr, a temperatura wynosi ok. minus 3 st. C. W szczytowych partiach gór wiatr może osiągać prędkość od 60 do 70 km/h i powodować zawieje śnieżne. Większość szlaków jest nieprzetarta i oblodzona.

13 grudnia 20101143Views

W Tatrach ruszają kolejne stacje

Narty pod Chopokiem