close
Kilka słów o leczeniu ran skóry

Kilka słów o leczeniu ran skóry

Skóra to największy organ w ludzkim organizmie. Stanowi barierę i zabezpieczenie przed groźnymi dla zdrowia bakteriami, drobnoustrojami i pasożytami. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy nie tylko zdrowie, ale czasami nawet życie człowieka, dlatego tak ważne jest dbanie o nią i wspomaganie jej regeneracji.

Codzienne zagrożenia

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Ludzka skóra jest bardzo delikatna. Często ulega więc drobnym zranieniom i uszkodzeniom. Każde z nich stanowi potencjalne zagrożenie dla homeostazy organizmu, bowiem jest jak otwarta furtka dla wszelkich zakażeń. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych zranień należą te powstałe przy pracy z materiałami czynnymi biologicznie, a więc, np. przy żywności, ludzkich lub zwierzęcych płynach ustrojowych, a także odchodach.

Ze względu na te zagrożenia, każda, nawet najmniejsza rana powinna być odpowiednio zaopatrzona. Nie istnieje jeden, uniwersalny i najlepszy sposób na rany, bowiem istnieje ich trak dużo, jak wiele jest rodzajów ran. Sposób opatrywania zależy głównie od rodzaju i głębokości rany, a także od jej wielkości. Inaczej zaopatrzyć należy lekkie otarcie, a inaczej głębokie rozcięcie.

Sposoby leczenia ran

Rany można leczyć w dwojaki sposób: wykorzystując środki apteczne lub substancje naturalne. W ostatnich kilku latach rynek środków aptecznych do odkażania, dezynfekcji i opatrywania ran znacznie poszerzył swoja ofertę. Niemal w każdej aptece znaleźć można wiele środków wspomagających gojenie się ran. Działanie tych preparatów opiera się często na właściwościach naturalnych substancji, których odpowiednie połączenie stanowi remedium na wiele uszkodzeń. Środki apteczne dostępne są w postaci proszku, pudru, żelu, maści, kremu lub sprayu, a także tabletek.

Coraz większą popularność zyskują także naturalne metody dezynfekcji. Stosując substancje naturalne można łatwo, szybko i tanim kosztem wspomóc skórę w powrocie do zdrowia. Rany na sposób domowy można leczyć przy pomocy:

  • miodu: jest to jeden z najsilniejszych, naturalnych antybiotyków, posiada silne właściwości odkażające i może być stosowany na otwarte, krwawiące rany;
  • olejku lawendowego: jego mieszanka z oliwą z oliwek zapobiega infekcjom i przyspiesza gojenie;
  • rumianku: zarówno napar jak i krem posiadają doskonałe właściwości odkażające, łagodzą ból i opuchliznę, dezynfekują rany i łagodzą podrażnienia; rumianek może być stosowany również na otwarte rany;
  • sok z aloesu: ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, ściągające i nawilżające. Nie powinien być jednak stosowany na głębokie rany.

11 czerwca 20188235Views1Comment

Jak wyjechać na wakacje zagraniczne za mniej niż 1000 zł?

Tylko co czwarty Polak sfinansuje swój wakacyjny wyjazd z bieżących dochodów