close
6 miejscowości, które warto odwiedzić w polskich górach zimą

6 miejscowości, które warto odwiedzić w polskich górach zimą

Zbliża się okres ferii zimowych w szkołach, studenci myślą już tylko o czasie wolnym po sesji, a niektórym zostało kilka dni urlopu do wykorzystania. Jednocześnie tegoroczna zima pozytywnie zaskoczyła obfitymi opadami śniegu, więc może warto rozważyć choćby kilkudniowy wypad w polskie góry? By ułatwić decyzję przygotowaliśmy propozycję 6 miast ulokowanych u stóp ośnieżonych szczytów.

Zbliża się okres ferii zimowych w szkołach, studenci myślą już tylko o czasie wolnym po sesji, a niektórym zostało kilka dni urlopu do wykorzystania. Jednocześnie tegoroczna zima pozytywnie zaskoczyła obfitymi opadami śniegu, więc może warto rozważyć choćby kilkudniowy wypad w polskie góry? By ułatwić decyzję przygotowaliśmy propozycję 6 miast ulokowanych u stóp ośnieżonych szczytów.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Karpacz

Położony u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżki, Karpacz zaprasza nas szerokim wachlarzem atrakcji. Przede wszystkim wspomnianymi już Karkonoszami, w które można wyruszyć z centrum miasta, pieszo lub wyciągiem. W bliskiej odległości znajdują się przepiękne Śnieżne Kotły, Szrenica i wspomniana już Śnieżka. Jeśli preferujemy jazdę na nartach, przygotowano dla nas 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, gdzie najdłuższa liczy sobie ponad 2 km. W samym Karpaczu koniecznie trzeba odwiedzić słynną Świątynię Wang, czyli kościółek z przełomu XII i XIII wieku przeniesiony tu bezpośrednio z Norwegii. Ciekawym miejscem dla najmłodszych może być też Muzeum Zabawek. Na turystów czeka bogata baza restauracji i pokoi gościnnych, które znaleźć można na stronie: http://www.noclegowo.pl/noclegi/karpacz/kwatery-prywatne/.

Ustrzyki Górne

Sam koniec świata. Miejscowość będąca bazą wypadową w dzikie Bieszczady, pięknych szczególnie w zimowej aurze. Spotyka nas tu szczególny klimat, zarezerwowany wyłącznie dla tego rejonu kraju. Tworzy go po trochu odległość od większych ośrodków miejskich i tzw. Bieszczadnicy, czyli stali bywalcy zasypujący opowieściami chętnych słuchania oraz dzika przyroda. Z Ustrzyk możemy wyruszyć na wszystkie znane bieszczadzkie szczyty, Tarnicę, Połoninę Caryńską czy Mały i Duży Wierch. Po drodze spotykamy bogatą bazę schronisk, gdzie możemy spędzić czas razem z gronem znajomych.

Białka Tatrzańska

Jeśli chcemy wyjechać na narty, nie możemy pominąć Białki Tatrzańskiej. Miejscowość słynie z kilku ośrodków narciarskich, które są objęte wspólnym karnetem. W mieście znajdziemy też pełną infrastrukturę, na którą składają się wyciągi, serwisy i sklepy z wyposarzeniem. Od niedawna Białka słynie również z basenów termalnych. Woda do basenów jest pozyskiwana z głębokości 2500 m i ma temperaturę 80 stopni Celsjusza. Co ciekawe, dach kompleksu pokryty jest w całości naturalną roślinnością.

Stronie Śląskie

Miejscowość położona poza głównymi szlakami polskich turystów, posiadająca jednak swój indywidualny klimat i ciekawe propozycje dla fanów narciarstwa. Oprócz tradycyjnych tras zjazdowych (długość ok.10 km), mamy do swojej dyspozycji tory do freestylu, saneczkarstwa oraz nauki jazdy na nartach. Oprócz tego czeka na nas 300 km tras biegowych po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Nie zawiodą się też miłośnicy pieszych wędrówek. W najbliższej okolicy mamy możliwość pokonania Masywu Śnieżnika – najwyższego szczytu Sudetów wschodnich.

Szczyrk

Kolejna propozycja skierowana przede wszystkim do narciarzy i kto wie, czy nie najpopularniejsza.
W tym mieście położonym niedaleko Żywca ulokował się Centralny Ośrodek Sportu, gdzie nasi olimpijczycy szykują się do wszelkiej maści zawodów oraz Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, jeden z największych w Polsce. Dla turystów przygotowano tu masę wyciągów i stoków, dzięki czemu Szczyrk jest wybierany jako miejsce pierwszego kontaktu z jazdą na nartach. Mimo nastawienia przede wszystkim na sporty narciarskie, możemy również spróbować swoich sił w turystyce pieszej i zaatakować pobliskie Skrzyczne, najwyższą górę Beskidu Śląskiego.

Zakopane

Na koniec najbardziej znany polski ośrodek wypoczynkowy. Stolica Podhala cieszy się popularnością od blisko 200 lat i nie ma co się dziwić. Piękne krajobrazy Tatr Wysokich i Zachodnich, dzika przygoda chroniona przez Tatrzański Park Narodowy oraz lokalny folklor tworzą niezapomnianą mieszankę do której turyści ciągle wracają. Oprócz górskich wypraw czy pobliskich stoków narciarskich, mamy możliwość zwiedzić siedzibę TOPR, obejrzeć konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich czy podziwiać jedyny w swoim rodzaju styl zakopiański. Jeśli chcemy odetchnąć możemy przejść się po słynnych Krupówkach lub wjechać wyciągiem na pobliską Gubałówkę. Atrakcji, które czekają na przyjeżdżających jest prawdziwa masa.


Booking.com

Skitury – najpopularniejszy sport tego sezonu?

Co musisz założyć, żeby bezpiecznie wyjść na stok?