close
Co musisz założyć, żeby bezpiecznie wyjść na stok?

Co musisz założyć, żeby bezpiecznie wyjść na stok?

Snowboard, zaraz obok nart, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Oprócz wyjadaczy snowboardowych, przybywa osób, które na stok wychodzą po raz pierwszy. Początkujący snowboardzista musi zainwestować nie tylko w sprzęt, ale też w odpowiedni strój. Najlepiej, żeby strój był nie tylko praktyczny i wygodny, ale też ładny. Jak ubrać się na stok, żeby móc czerpać przyjemność z jazdy i dobrze się czuć?

Zimą zawsze warto ubierać się na cebulkę. Jeśli będzie nam za ciepło, zawsze możemy zdjąć jedną warstwę ubrań. Ta zasada świetnie sprawdzi się podczas jazdy na snowboardzie, gdzie łatwo o przegrzanie organizmu.

Bielizna to podstawa

Kompletowanie stroju na snowboard trzeba zacząć od bielizny termoaktywnej czyli legginsów i przylegającej do ciała koszulki z długim rękawem.

Pierwsza warstwa stroju snowboardzisty ma spełniać dwa zadania. Po pierwsze, musi zapewnić ciepło, zwłaszcza podczas przerw w jeździe. Po drugie, musi odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu nie będziemy musieli jeździć w mokrym stroju i nie ryzykujemy infekcji.

Bluza techniczna zapewni ciepło

Kolejnym elementem stroju do jazdy na snowboardzie jest bluza techniczna. Podobnie jak bielizna termoaktywna, ma za zadanie zapewnić ciepło i odprowadzać wilgoć.

Jeśli założymy zwykłą bawełnianą bluzę, to nie tylko pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz, co nie podniesie komfortu jazdy na snowboardzie. Również pierwsza warstwa stroju nie będzie spełniać swojej funkcji i będziemy marznąć podczas jazdy.

Kurtka ochroni Cię przed wiatrem

Kurtka snowboardowa musi spełniać kilka praktycznych wymogów. Najważniejsze, żeby była po prostu wygodna i nie ograniczała naszych ruchów. Kurtka snowboardowa chroni przed wyziębieniem organizmu i wiatrem, dlatego przed zakupem spójrzmy na poziom wodoodporności i wypełnienie kurtki.

Warto, żeby kurtka miała odpowiednią liczbę kieszeni oraz uchwyt na karnet. Musimy w końcu schować gdzieś dokumenty, karty, klucze, gogle i inne drobiazgi, które przydadzą się podczas szusowania.

Zawsze łatwiej przekonać się do aktywności fizycznej, jeśli nasz strój nam się podoba, dlatego w przypadku kurtki można zwrócić uwagę na kolor i krój.

Spodnie dla snowboardzisty

Mamy załatwioną górę, teraz sprawdźmy jakie właściwości powinny mieć spodnie snowboardowe.

Tak jak kurtka, spodnie nie mogą krępować ruchów. Powinny być wystarczająco szerokie, żeby bez problemu schować pod nie buty snowboardowe. W miarę możliwości powinny też przylegać do ciała, żeby odprowadzać wilgoć.

Ważna jest również tkanina z jakiej są wykonane. Początkujący narciarz na pewno zaliczy kilka upadków; spodnie nie mogą się zbyt szybko przetrzeć.

Gdy mamy już skompletowane podstawy stroju snowboardzisty, czas na akcesoria. Odpowiednio dobrana czapka, szalik i rękawiczki znacznie podniosą komfort jazdy i zapobiegną niepotrzebnej utracie ciepła.

Co zrobić, by naprawdę cieszyć się z urlopu na snowboardzie?

Strój snowboardowy jest nie mniej ważny jak sama deska, buty czy gogle. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy stroju, zaczynając od bielizny termoaktywnej a kończąc na rękawiczkach. Jeśli będzie nam ciepło i wygodnie, to chętniej będziemy wychodzić na stok i szybciej zobaczymy postępy w nauce jazdy na snowboardzie.


Booking.com

6 miejscowości, które warto odwiedzić w polskich górach zimą

Najdłuższa trasa ośrodka Góra Kamieńsk imponuje szerokością

Góra Kamieńsk (narty w okolicach Warszawy i Łodzi)