Pojezierze Mazurskie

Napisany przez

Mazury, kojarzą się wszystkim z latem , żeglarstwem , pięknymi pejzażami oraz błękitą tonią jezior upstrzoną plamami białych żagli. Z lasami pełnymi zwierzyny i grzybów, jednym słowem kojarzą się nam z nieskażoną cywilizacją przyrodą.

Pojezierze Mazurskie - Zamordeje WielkieSymbolem Mazur są ptaki i jeziora. Turystów przyciąga letni gwar przystani w Mikołajkach, Giżycku czy Węgorzewie. Dla żeglarzy to mekka i cel wielu wypraw. Mazury warto pokochać i warto poznać – bo ta przepiękna kraina oferuje nizapomniane wspomnienia i zapada w duszy każdego podróznika.
A Mazury oferują bardzo wiele:
żeglarzom – szerokie wodne przestrzenie i przyjazne wiatry, miłośnikom natury – odludne puszczańskie zakątki pełne dzikiego zwierza, tropicielom historycznych śladów – wieloetniczną przeszłość zaklętą w budowlach i legendach a miłośnikom gwaru i dyskotek – barwny tłum i klimat zabawy w większych miastach i przystaniach.

Wielkie Jeziora Mazurskie
Stanowią największy w Polsce zespół połączonych kanałami jezior i zajmują około 20% powierzchni Krainy Wielkich Jezior. Bogactwo jezior sprawia, że krajobraz tego regionu wyróżnia się na tle pozostałych regionów przyrodniczych Polski. W uproszczeniu można powiedzieć że kraina ta ciągnie się od Puszczy Piskiej na południu poprzez Śniardwy , Bełdany , Mikołajki , Niegocin , Giżycko , Mamry i Węgorzewo na północy. Południa Wielkich Jezior to Puszcza Piska gdzie króluje cisza, spokój i przyroda. Idealny teren na wycieczki piesze, rowerowe ale także dla żeglarzy , kajakarzy czy wędkarzy. Dwa główne miasta regionu Pisz i Ruciane tętnią natomiast życiem i gwarem. Posuwając sie w góre dotrzemy do Śniardw, Mikołajek, Rynu i Giżycka – te tereny to bezsprzecznie kraina białych żagli. Pełne tawerny – szanty i głośne Ahoj! to wizytówka tego regionu. Ale to także kraina bogata w szereg miejsc wartych zobaczenia takich jak rezerwat Łuknajno czy Popielno albo bunkry w Mamerkach czy śluza w Leśniewie. Na samej północy rozciąga sie kraina Węgorapy ze swoją stolicą Węgorzewem. Jest to koniec szlaku żeglownego ale nie koniec Mazur – gdyż warto zapuścić sie dalej do Rapy obejrzeć słynna piramidę czy też może odbić trochę w lewo i wpaść do Kętrzyna.

Pojezierze Mrągowskie
Na zachód od Krainy Wielkich Jezior Mazurskich rozciąga sie pojezierze Mrągowskie którego osią jest samo Mrągowo. Na zwolenników aktywnych form wypoczynku czekają tutaj spływy kajakowe, wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe, jazda konna oraz czyste plaże jezior. Z miasta wiodą liczne i ciekawe szlaki wędrówek pieszych, rowerowych i wodnych m.in. do Kętrzyna, Sorkwit, Reszla, Świętej Lipki i na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Turystów kusi głównie czystość jezior i piękne zakątki których nie brak nad okolicznymi jeziorami.

Wzgórza Szeskie – Mazury Garbate
Czy byliście na Mazurach na nartach ? Nie ? A szkoda. Na samej granicy naszego kraju na wschód od Wielkich Jezior Mazurskich znajdują sie Wzgórza Szeskie oraz Mazury Garbate. Okolica idealna dla rowerzystów, grzybiarzy i pasjonatów przyrodniczych wycieczek. Jeśli ktoś szuka spokoju – ciszy i dziewiczej przyrody oraz pięknych widoków koniecznie musi odwiedzić tą okolicę. Kraina słabo zaludniona i mniej odwiedzana przez turystów – a szkoda gdyż jest bardzo piękna – a dzięki swojemu ukształtowaniu wręcz idealna na bardzo zróżnicowane w skali trudności wycieczki rowerowe czy piesze.
A zima – zapraszamy na narty :) – znajuje się tu wyciąg narciarski i stok w sam raz dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

Pojezierze Ełckie
Na południe od Wzgórz Szeskich i na wschód od Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się Pojezierze Ełckie wraz z Puszczą Borecką. Pojezierze Ełckie uważane jest za jedyny w swoim rodzaju region turystyczny w Europie. Teren ten obejmuje rozległe, malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe oraz tereny równinne. Wszystko to razem sprawia, że jest on rajem dla wędkarzy, grzybiarzy oraz miłośników długich wędrówek pieszych, rowerowych, kajakowych i narciarskich.

Komentarze 0

  1. Tydzień temu wybraliśmy się do Zalesia … ku wielkiemu rozczarowaniu dzieci wszędzie był zakaz kąpieli… Mało tego. Mostek zamknięty na kłódkę, basen opustoszały. Woda przynależąca do mini plaży wydzielona została do uprawiania sportów wodnych. Więcej chyba nie muszę mówić…

  2. Ciężko było znaleźć ten post w google, strona ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. SEO w 2015 stało się bardzo trudne, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

  3. Super zestawienie! Nie wiedziałam, że aż tyle jest tych parków z dinozaurami? Choć widzę, że pod uwagę zostały wzięte nawet te gdzie w parkach stoi kilka pojedynczych figur. Ja osobiście mogę polecić wizytę w Juraparku w Krasiejowie, największy taki park w Europie, atrakcji cała masa;)

  4. AGa

    Mówcie co chcecie ale najlepiej jest w Ślesinie – piekne czyste jeziora (ciagna sie ok 70 km ciag jezior), bardzo ciepla woda nawet do 30 st C (goraca woda wylewana z elektrocieplowni do jeziora) mnostwo atrakcji dla dzieci park inowy, paintball, wiele nowoczesnych placów zabaw, piekne plaże, duzo barow, smazalni, statki , skutery, port dla Łodzi i jachtow. Uwielbiam to miejsce. Okolo potorej godz jazdy z Łódż Radogoszcz

  5. Leźnica Wielka może być co najwyżej miejscem nad wodą a nie kąpieliskiem. Woda jest tam na tyle brudna, że strach się kąpać, a pamiętam, jak to miejsce tętniło życiem w weekendy. Za to do listy dodałbym plażę przy rzece Warcie przy basenach termalnych w Uniejowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>