close
Białoruś: co warto zobaczyć w Mińsku?

Białoruś: co warto zobaczyć w Mińsku?

Białoruś ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom — piękne i nieskalane ingerencją człowieka widoki, barokowe zabytki, prawosławne budowle sakralne i ważne dla wszystkich Polaków miejsca pamięci. Wycieczka do Mińska — stolicy naszego wschodniego sąsiada, to świetne rozwiązanie dla fascynatów stalinowskiego empire’u.

Wycieczka do Mińska — planowanie podróży

Podstawową kwestią przy organizacji wycieczki do Mińska — stolicy Białorusi — jest transport. Do wyboru mamy aż trzy opcje: pociąg, autokar i samolot. Ostatnia z nich jest zdecydowanie najszybsza, jednakże to podróż pociągiem wydaje się najbardziej kuszącą propozycją. Nasz krajowy przewoźnik: PKP oferuje kilka połączeń do Mińska, z różnych miast (m.in. z Warszawy, Siedlec i Białej Podlaskiej), z opcją pociągu nocnego z wagonami sypialnymi. Przy czym, zanim zdecydujemy się na wycieczkę do Mińska, powinniśmy uprzednio załatwić wszystkie ważne formalności. Mowa tu głównie o wizie turystycznej, którą można uzyskać w jednym z urzędów konsularnych.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Dlaczego warto odwiedzić Białoruś?

Jednym z głównych powodów, dla których każdy Polak powinien odwiedzić Mińsk — stolicę Białorusi, jest to, że przez wieki, aż do pierwszego rozbioru, miasto to było częścią Rzeczypospolitej. Jednakże turyści, którzy jadą na wycieczkę do Mińska z nadzieją, że ujrzą w nim, chociażby namiastkę polskości, mogą się rozczarować. Stolica Białorusi, podobnie zresztą jak stolica Polski, była jednym z najbardziej zniszczonych miast Europy po II wojnie światowej. Po tym czasie miasto to już na zawsze utraciło swój polski, średniowieczny rys. Co ciekawe, po wojnie postanowiono „stworzyć” Mińsk na nowo. Na miejscu ruin dawnego miasta postawiono nowe urbanistyczne budynki, które idealnie wpisują się w nurt architektury socrealistycznej, który nazywany jest również stylem stalinowskiego empire’u. Na wycieczkę do Mińska powinny się wybrać wszystkie osoby, które mogą zaliczyć się do grona fanów Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Mińsk — najważniejsze miejsca

Chociaż Mińsk w przeważającej części został zniszczony w wyniku działań wojennych, to nadal odnaleźć w nim można sporo „perełek” architektonicznych. Udając się na wycieczkę do Mińska, warto wcześniej ustalić harmonogram zwiedzania i wpisać w niego wszystkie godne zobaczenia miejsca.

  • Plac Zwycięstwa to centralne miejsce Mińska, a zarazem główny punkt orientacyjny miasta. Znajduje się na nim Pomnik Zwycięstwa, który jest przypomnieniem wszystkich ważnych wydarzeń w historii Białorusi.
    Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, nazywany także cmentarzem polskiej szlachty, to ważne miejsce pamięci dla każdego obywatela Rzeczypospolitej. Na cmentarzu tym pochowane są m.in. ofiary terroru sowieckiego.
  • Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku to muzeum, jak sama nazwa wskazuje, poświęcone wojnie, która trwała na Białorusi od 1941 do 1945 r. (część II wojny światowej, propagandowa nazwa w radzieckiej historiografii).
  • Kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku, nazywany potocznie czerwonym kościołem, to budowla sakralna wybudowana na początku XX w. Przypadnie ona do gustu w szczególności fanom architektury utrzymanej w stylu neoromańskim.

Warszawa – pomysł na nocleg, nie tylko biznesowy

10 ciekawostek o najbardziej znanych miejscach w Warszawie